چهارشنبه, 30 خرداد 1403 2024,June

همه چیز در مورد وام خرید کالا /چه بانک‌هایی وام خرید کالا می‌دهند؟

08 فروردین 1403
همه چیز در مورد وام خرید کالا /چه بانک‌هایی وام خرید کالا می‌دهند؟

تسهیلات خرید لوازم خانگی بانک‌ها بر اساس درخواست مشتری از ۵ میلیون، ۱۰ میلیون، ۳۰ میلیون، ۵۰ میلیون، ۱۰۰، ۱۵۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان است

 

 با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش هزینه کالاها، این روزها خیلی‌ها به دنبال خرید قسطی لوازم مصرفی موردنیاز خود هستند. با خرید قسطی، امکان خرید کالاهایی که قیمت بالایی دارند برای کسانی که نمی‌توانند به صورت یک‌جا هزینه آن را پرداخت کنند، فراهم می‌شود. از کالاهای گران حال حاضر بازار، لوازم خانگی است. این روزها خرید لوازم خانگی دغدغه‌ خیلی از خانواده‌ها و زوج‌های جوان است. یکی از راه‌های خرید لوازم خانگی، استفاده از وام خرید لوازم خانگی است که متقاضی زیادی هم دارد.

وام خرید لوازم خانگی چیست؟

وام خرید کالا یا وام خرید لوازم خانگی وامی است که برخی از بانک‌ها برای خرید وسایل آشپزخانه، وسایل برقی و غیره به مشتریان خود می‌دهند. پیش‌تر برخی بانک‌ها این وام را راحت‌تر پرداخت می‌کردند اما در حال حاضر با بررسی‌ها و پیگیری‌هایی که ما انجام دادیم بانک‌های معدودی این تسهیلات را ارائه می‌دهند. ضمن آنکه دریافت آن راحت نیست و بیشتر قراردادها بین شرکت‌ها و سازمان‌ها با بانک‌ها بسته می‌شود تا به این صورت کارمندان آنها بتوانند از فروشگاه‌های معین و برندهای طرف قرارداد با بانک‌های وام‌دهنده خرید کرده و هزینه آن را قسطی بپردازند. مزایای استفاده از این تسهیلات اعتباری سازمانی این است که هیچ هزینه‌ای برای شرکت‌ها و سازمان‌ها ندارد و کارمندان آنها می‌توانند بدون نیاز به ضامن با سرعت بیشتری تسهیلات را دریافت کنند.

چه بانک‌هایی وام خرید کالا می‌دهند؟

با سرچ در اینترنت، اسامی بانک‎های مختلفی مانند بانک سپه، بانک ملت، بانک آینده، بانک سینا، بانک اقتصاد نوین، بانک رفاه کارگران، بانک دی و بانک ملی به عنوان بانک‌های ارائه‌دهنده وام خرید کالا یا لوازم منزل به دست می‌آید اما در عمل اینگونه نیست و بیشتر آنها می‌گویند «فعلا وام نداریم و قرارداد فقط با فروشگاه‌های معین است و متقاضی باید به فروشگاه مراجعه کرده و پیش‌فاکتور بگیرد و بعد به بانک مراجعه کند.»

معدود بانک‌هایی هم که تسهیلات می‌دهند شرایط راحتی برای دریافت تسهیلات ندارند. برای نمونه، یکی از این بانک ها، از ۵ میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان وام خرید کالا می‌دهد اما شرط اصلی اعطای این تسهیلات این است که ابتدا متقاضی باید اعتبارسنجی شود و اگر رتبه اعتباری متقاضی پایین باشد برای دریافت وام ۵ میلیون تومانی هم ضامن نیاز است.

شرایط دریافت وام خرید کالا چیست؟

- نکته مهم و قابل توجه برای دریافت وام خرید لوازم منزل آن است که فقط باید صرف خرید کالای داخلی و نو شود.

- متقاضی نباید به بانک بدهکار باشد یا چک برگشتی داشته باشد.

- داشتن حساب در بانک مربوطه الزامی است.

- تسهیلات خرید لوازم خانگی بانک‌ها بر اساس درخواست مشتری از ۵ میلیون، ۱۰ میلیون، ۳۰ میلیون، ۵۰ میلیون، ۱۰۰، ۱۵۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان است.

- میزان تسهیلات به رتبه اعتباری فرد متقاضی بستگی دارد و بانک بعد از بررسی سابقه بانکی و اعتبارسنجی مشتری، به او وام می‌دهد. رتبه اعتباری مشخص می‌کند که با چه ضمانت‌هایی و تا چه سقفی می‌توان وام دریافت کرد.

- در شرایط دریافت وام خرید کالا علاوه بر رتبه اعتباری، مدارک هویتی و شاغل بودن مشتری حائز اهمیت است. برای کارمندان آخرین فیش حقوقی و معرفی‌نامه شغلی (گواهی اشتغال به کار) خطاب به بانک عامل و در برخی شرایط گواهی کسر از حقوق الزامی است؛ برای کسانی که شغل آزاد دارند جواز کسب و کارت بازرگانی الزامی است. همچنین، ارائه اجاره‌نامه یا سند محل کار یا سرقفلی، مدارک محل اقامت (سند یا اجاره‌نامه منزل)، تصویر کامل صفحات شناسامه، تصویر کارت ملی یا رسید ثبت احوال، چک صیادی جدید و همچنین مدارک ضامن الزامی است.

- برای دریافت این تسهیلات به ضامن رسمی حتی تا ۳ ضامن احتیاج است. تعدا ضامن‌ها به مبلغ وام بستگی دارد و برای مبالغ بالا علاوه بر ضامن، سفته و چک هم لازم است.

- اقساط وام لوازم خانگی با توجه به رقم تسهیلات از ۶ ماه تا ۶۰ ماه متفاوت است.

- سود بازپرداخت سالانه این تسهیلات معمولا ۱۸ تا ۲۳ درصد است و در برخی بانک‌ها بخشی از مبلغ وام حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد وام در بانک مسدود می‌شود.

- تسهیلات به صورت کارت اعتباری به متقاضی داده می‌شود یا به اعتبار حساب او واریز می‌شود و فقط برای خرید کالا از فروشگاه‌های طرف قرارداد قابل استفاده است و امکان برداشت نقدی ندارد. در برخی بانک‌ها نحوه خرید به این صورت است که در مرحله اول باید به فروشگاه‌های تعیین‌شده مراجعه و سپس پیش‌فاکتور خرید را از نمایندگی یا سایت فروش شرکت‌های طرف قرارداد تهیه و برای اخذ تسهیلات به بانک عامل مراجعه کرد.

- در برخی سایت‌های آنلاین که طرف قرارداد با بانک تسهیلات‌دهنده است، فقط امکان ثبت سفارش و خرید از سایت وجود دارد و امکان خرید حضوری وجود ندارد.

- موعد پرداخت اقساط معمولا یک ماه پس از دریافت اعتبار است.

اعطای تسهیلات برای خرید کالا تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

خبر خوب آنکه اعلام شده است دولت در هماهنگی با تولیدکنندگان عمده و سیستم بانکی کشور در نظر دارد به زودی از طرح پیش‌خرید اعتباری لوازم مصرفی رونمایی کند. عنوان شده است که هماهنگی‌های این طرح با بانک‌های عامل نهایی شده و شرکت‌های بزرگ تولیدکننده نیز مقدمات طرح را عملیاتی کرده‌اند و به زودی جزئیات آن از سوی وزارت صمت اعلام می‌شود.

در این طرح، بسته به اعتبار افراد در سیستم بانکی، تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای تامین لوازم مصرفی تخصیص خواهد یافت. در این طرح کارمندان دولت با توجه به رتبه اعتباری از تسهیلات ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی برای تامین انواع کالا و لوازم خانگی بهره‌مند خواهند شد. همچنین، اقشار مختلف مردم با توجه به رتبه اعتباری خود در بانک‌ها می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

اخبار مرتبط
مهلت پذیرش پرونده های متقاضیان تا تاریخ 1403/03/10 است. متقاضیان پس از ثبت درخواست دریافت مشوق مذکور به صورت مکتوب، نسبت به تحویل اسناد و مدارک مربوطه به دفتر خدمات ارزی و مالی سازمان توسعه تجارت ایران اقدام کنند.
طرح کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت به شما کمک می‌کند تا سقف 60درصد از ارزش سهام عدالت خود را، به ‌عنوان وام دریافت کنید. البته این مبلغ به‌صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، بلکه شما یک کارت اعتباری در دست خواهید داشت و با مراجعه به برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، می‌توانید به میزانی که وام برایتان در دسترس قرار گرفته، خرید کنید
آن دسته افراد واجد شرایطی که به دریافت وام 100 میلیون تومانی علاقمندند بهتر است با در دست داشتن مدارک مربوط به حساب جاری خود، به شعبه‌ای که در آن سپرده دارند مراجعه کنند تا به تکمیل فرم قرارداد تسهیلات بپردازند. لازم به ذکر است که به منظور دریافت این وام باید ضامن رسمی داشت و ضمنا وام گیرنده باید حداقل 10 درصد مبلغ وام را از قبل آماده کرده و به بانک ارائه بدهد تا پایان پرداخت اقساط به عنوان تضمین دیگر مسدود شود.
متقاضیان گرامی برای ثبت درخواست وام مهربانی به صورت غیر حضوری و از طریق بام، نیاز دارند تا امضای دیجیتال خود در اپ اندروید و ios را فعالسازی کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها