دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

قیمت سکه و طلا کاهشی شد/ رکود تقاضا در بازار

18 فروردین 1403
قیمت سکه و طلا کاهشی شد/ رکود تقاضا در بازار

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به محقق شدن زودتر از موعدِ پیش‌بینی‌ روند صعودی بازار جهانی و افزایش ۱۶۰ دلاری قیمت هر اونس جهانی طلا طی ۱۸ روز گذشته از سال ۱۴۰۳ و تاثیر قابل توجه آن بر همه‌ بازارهای داخلی کشورها و از جمله ایران، از فاصله گرفتن قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا در بازار امروز نسبت به اوج هفته گذشته خبر داد.

به گزارش بانک اول نادر بذرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره روند فعالیت بازار سکه طی روزهای اخیر توضیح داد: از ابتدای سال تا پایان تعطیلات نوروز بازار معاملات رسمی تعطیل بود، از ۱۴ فروردین ماه نیز که بازار بازگشایی شد تا به امروز (شنبه)، حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد بازار همچنان فعال نشده بود؛ اما بازارهای جهانی طی این ۱۸ روز، روند صعودی قابل توجهی را پشت سر گذاشتند. به طور دقیق می‌توان گفت که از ابتدای سال جاری تا به امروز (۱۸ فروردین ماه)، در بازارهای جهانی در مجموع افزایش ۱۶۰ دلاری اونس جهانی طلا را داشتیم که دور از انتظار بود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: البته تحلیل‌گران و اقتصاددانان در سطح جهانی پیش‌بینی می‌کردند که تا پایان سال ۲۰۲۴، اونس جهانی طلا به ۲۵۰۰ دلار هم خواهد رسید، اما زودتر از موعد این اتفاق افتاد. این جهش قیمت طلا در بازارهای جهانی به‌تبع تاثیر به سزایی بر بازارهای داخلی کشورها داشته و بازار داخل ایران نیز مستثنی از این قاعده نبوده و تحت تاثیر این جهش ۱۶ دلاری طی ۱۸ روز قرار گرفت. ضمن اینکه نوسانات نرخ ارز در داخل و شرایط و مسائل سیاسی- اقتصادی که در سطح خاورمیانه اتفاق افتاد، موجب صعودی شدن بازار داخل شد که خوشبختانه این شرایط، منجر به التهاب، تقاضای کاذب و در حقیقت تشدید التهاب در بازار نشده است.

وی افزود: با بازگشایی بازار به صورت رسمی از امروز، همچنان رکود تقاضا،  در بازار وجود داشته و مبادلات چندانی در بازار صورت نگرفت. در بازار امروز (شنبه) اونس جهانی طلا نسبت به هفته گذشته، با ۳۹ دلار افزایش به ۲۳۲۹ دلار رسیده، اما در بازار داخل، قیمت سکه و طلا از اوج قیمت‌ها در هفته گذشته که روز پنجشنبه بود و قیمت‌ها در بالاترین حد ممکن خود رسید، فاصله گرفته و ارزان‌تر شده است.

به گفته بذرافشان، در بازار امروز (شنبه)، تا لحظه انتشار این گزارش، سکه تمام طرح جدید که به کانال ۴۶ میلیون تومان هم رسیده بود، به کانال ۴۴ میلیون تومان بازگشته و هر گرم طلا ی ۱۸ عیار که روز پنجشنبه در کانال سه میلیون و ۶۶۰ هزار تومان قرار گرفت، امروز در محدوده‌ سه میلیون و ۶۱۹ هزار تومان قرار دارد و مبنای معاملات طلاست.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، ادامه داد: نسبت به اوج قیمت‌ها در روز پنجشنبه (۱۶ فروردین ماه)، امروز سکه تمام طرح جدید با یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان کاهش به ۴۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم نیز با یک میلیون تومان کاهش به ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به کانال ۲۶ میلیون تومان بازگشته و در بازار امروز، ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. ربع سکه هم با ۱.۱ میلیون تومان کاهش تا این لحظه ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۱۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز پنجشنبه، هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

وی در رابطه با حباب سکه نیز اظهار کرد: حباب سکه نیز که در اوج قیمت‌ها، کانال ۱۰ میلیون تومان را هم رد کرده بود و تا صبح امروز هم در کانال ۱۰ میلیون تومان بود، اما در حال حاضر (بعداز ظهر شنبه) در محدوده ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قرار دارد.

بذرافشان با توجه به شرایط فعلی بازار توصیه کرد: مردم در شرایط فعلی و به صورت کلی در مواقعی که بازارها دارای نوسان بسیار هستند و بازار حالت التهاب و حاشیه‌ای دارد، از ورود به بازار خودداری کنند و برای انجام معاملات خود کمی صبوری کرده و در زمانیکه قیمت‌ها به ثبات نسبی رسید برای انجام معاملات خود اقدام کنند./ایسنا

اخبار مرتبط
همزمان با کاهش جزیی قیمت طلا، سکه امامی در مسیر صعودی حرکت کرد
حراج جدید شمش طلا فردا سه شنبه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار می‌شود.
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها