دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

سبز به رنگ بورس/ رشد ۲۰ هزار واحدی شاخص بورس

20 فروردین 1403
سبز به رنگ بورس/ رشد ۲۰ هزار واحدی شاخص بورس

در شرایطی که بازار سرمایه طی دو روز گذشته مثبت شده و امروز شاخص کل حدود ۲۰ هزار واحد رشد کرد، کارشناسان معتقدند اعتمادسازی در کنار اقداماتی همچون تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط، اصلاح حاکمیت شرکتی و اقدامات جدید همچون توسعه بازار نوآفرین می‌تواند منجر به رشد بازار سرمایه در سال جاری شود.

 

به گزارش بانک اول تالار شیشه‌ای پس از نوسانات روزهای ابتدای سال، طی دو روز گذشته رنگ سبز به خود گرفته است. بازار بورس دیروز ۳۹۶۶ واحد و امروز ۱۹ هزار و ۹۲۷ واحد رشد کرد تا شاخص کل به رقم دو میلیون و ۲۵۴ هزار و ۸۵۲ واحد برسد.

شاخص هم‌وزن نیز که دیروز با افت مواجه شده بود امروز رشد ۸۴۰۴ واحد را پشت سر گذاشت و به ۷۴۹ هزار و ۵۷۳ واحد رسید.

روز دوشنبه بیش از ۳۳۲ هزار معامله به ارزش ۵۶۴۷ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار تهران انجام شد.


نقشه بازار بورس ـ دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

فارس، فملی، شپنا و وبملت بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. نمادهای پرتراکنش نیز به ترتیب وبملت، ذوب، شستا و فملی بودند.

فرابورس ایران نیز امروز ۲۵۶ واحد رشد را به ثبت رساند و شاخص کل به ۲۵ هزار و ۳۸۰ واحد رسید.

تعداد معاملات روز دوشنبه فرابورس بیش از ۱۷۴ هزار فقره بود که ارزش آن ۲۷۲۰ میلیارد تومان شد.

آریان، فصبا، شگویا و وسپهر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند. هم‌چنین فزر، خاور، فصبا و زماهان از نمادهای پرتراکنش بودند.

کارشناسان بر این باورند که در صورت بازگشت اعتمادی که از سال ۱۳۹۹ در بازار سرمایه از دست رفته این بازار ظرفیت رشد را در سال جاری دارد. آن‌طور که محمود گودرزی ـ مدیرعامل بورس تهران می‌گوید: نتیجه اعتمادسازی در بازار سرمایه، رونق بازار ثانویه بوده و رونق بازار ثانویه، تقویت بازار اولیه و هدایت درست منابع و سرمایه‌های مردمی به سمت تولید را به همراه خواهد داشت.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در گفت‌وگو با ایسنا، تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، کوچک و متوسط را جزو برنامه مهم سازمان بورس در سال ۱۴۰۳ دانست و گفت: قرار است مسیر کوتاه و روان‌تری برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط در نظر گرفته شود./ایسنا

اخبار مرتبط
لازم به ذکر است که ارزش معاملات خُرد در بازار امروز مورخ 6 اردیبهشت ماه 1403، مبلغ 2 هزار میلیارد و 200 میلیون تومان بود. گفتنی است حقیقی‌ها در روز جاری حدود 793 میلیارد تومان به بازار سهام تزریق کردند.
امروز به ترتیب نمادهای فولاد، فملی، شپنا و فارس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار سرمایه گذاشتند. در مقابل نمادهای کویر و تایرا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.
محدودیت دامنه نوسان مثبت و منفی ۲ درصدی سهام شرکت های بورسی و فرابورسی و ۴ درصدی صندوق‌ها برای امروز (شنبه) تمد
توصیه اکید می‌شود تا بررسی دقیق و انتشار رسمی ابعاد این ضایعه دلخراش باید از هر گونه گمانه‌زنی در این خصوص خودداری کرد، زیرا تصمیم‌گیری براساس گمانه‌زنی می‌تواند موجب ضرر بیشتر برای اشخاصی شود که هیجانی رفتار می‌کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها