جمعه, 1 تیر 1403 2024,June

یارانه بگیران به زودی حذف و اضافه می شوند

29 اردیبهشت 1403
یارانه بگیران به زودی حذف و اضافه می شوند

تبصره۸ بند۶ قانون بودجه ۱۴۰۳ سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است با همکاری وزارت تعاون نسبت‌به تجدیدنظر افرادی که یارانه آنها حذف شده و حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت اقدام کند.

به گزارش بانک اول بر اساس تبصره ۸ بند ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳ «سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به تجدیدنظر در مورد افرادی که یارانه آنها حذف شده و همچنین نسبت به حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت به موجب آئین‌نامه‌ای که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مدت یک ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد، اقدام کند».

 

گفتنی است؛ ۱۰۰ درصد منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات ۶ فرآورده اصلی (بنزین، نفت‌گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) مطابق برنامه اعلامی سال ۱۴۰۲ پالایشگاه‌های نفت بر اساس برنامه تولید منابع این تبصره به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

در صورت کاهش تولید فراورده‌های اصلی نسبت به برنامه تولید، وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط با دریافت و فروش فراورده‌های ویژه از پالایشگاه‌های مربوط، مقادیر کسری را جبران می‌کند.

همچنین دستورالعمل این بند توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصادی و دارایی تهیه و ابلاغ می‌شود.

به این ترتیب با بررسی و بازنگری دوباره سرمایه خانوارهای مشمول دریافت یارانه برخی از افراد از فهرست کمک معیشت دولت حذف می‌شوند.

تأمین منابع بیشتر برای برخی خانوارها

برخی خانوارها یارانه کمک معیشتی دولت را نقدی به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان (دهک اول تا سوم) و ۳۰۰ هزار تومان (دهک چهارم تا نهم) دریافت می‌کنند.

بعضی هم در قالب طرح کالابرگ الکترونیک و خرید ۱۱ قلم کالا تعیین شده از این کمک معیشت دولتی استفاده می‌کنند که در این بخش خانوارهای دهک نهم مشمول خرید کالابرگ الکترونیک نمی‌شوند.

در کنار یارانه عمومی دولت به خانوار ۹ دهک، طرح «یسنا» و یارانه ویژه مادران باردار و شیرده ۸ استان به مبلغ ماهانه ۴۰۰ هزار تومان به حساب سرپرست خانواده واریز می‌شود.

طرح بعدی، یارانه ویژه کودکان ۷ دهک دارای سوءتغذیه است. به این ترتیب کودکان دارای سوءتغذیه دهک‌های اول تا پنجم ماهانه یک میلیون تومان و دهک‌های ششم و هفتم ماهانه ۶۰۰ هزار تومان، مازاد یارانه عمومی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

در کنار این ۳ طرح پرداخت یارانه از سوی دولت، جایزه کالابرگ الکترونیک که در ۳ ماهه اخیر از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته در حال اجرا است.

به نظر می‌رسد هدف دولت در بازنگری هر ساله درآمد خانوارها و حذف برخی افراد با درآمد مطلوب، افزایش سهم دهک‌های نخست است.

یک توصیه و یادآوری

لازم به یادآوری است، بخشی از گردش مالی بعضی افراد مربوط به تنخواه شرکت‌های آنها بوده که عموماً ماهانه مبلغی از سوی کارفرما و مدیریت شرکت به حساب شخصی این افراد برای هزینه کرد ماهانه واریز می‌شود.

این امر حجم سرمایه و گردش مالی حساب شخصی افراد را افزایش داده و با وجود درآمد پایین منجر به حذف آنها از فهرست دهک‌های مشمول یارانه می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود این گردش مالی با حساب شرکت و حق برداشت تنخواه بگیران انجام شود تا افراد از فهرست حمایتی دولت حذف نشوند.

اخبار مرتبط
بهادری جهرمی اظهار کرد: حوزه سلامت هم جزو حوزه های اولویت دار دولت است و روزانه در ابتدای این دولت، با ۷۰۹ متوفای کرونایی مواجه بود که در این دولت به صفر رسید. شهید رئیسی به حوزه درمان و سلامت توجه ویژه ای کرد. شورای عالی سلامت را بعد از ۱۰ سال احیا کرد. درمان کودکان زیر ۵ سال و همچنین دهک های نخست رایگان شد.
سید صولت مرتضوی که دیروز در گردهمایی کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر سخن می گفت، اظهار داشت: ظرف 2 سال گذشته تقریباً معادل کل دوره تاسیس صندوق، به تعداد بیمه‌شدگان کشاورزان و روستائیان افزوده شده و اکنون یک میلیون و ۳۶ هزار نفر بیمه شده جدید به این صندوق اضافه شده است. وی افزود: در بحث توجه به معیشت آحاد مختلف مردم خصوصاً اقشار کم درآمد ۲ طرح جداگانه هم اجرا شده که یکی پرداخت مستمری یا کمک هزینه معیشتی برای دهک‌های مختلف جامعه و طرح حمایت از مادران شیرده و دارای فرزند ش
یارانه پنج میلیونی برای هر نفر در سال، از ضرب و تقسیم ۱۱۶ میلیارد یورویی که به‌عنوان یارانه در بخش نفت و گاز تعلق می‌گیرد استنباط می‌شود. به‌شکل اغراق‌آمیزی به پربازدید‌ترین تیتر یکسری از رسانه‌ها می‌رسد و مشابه تیتر‌های دیگری از مبحث یارانه، خوراک خبری برخی از همکاران ما و سایت‌های اقتصادی کم‌نام‌ونشان را فراهم می‌کند.
رقمی معادل ۱۱۶ میلیارد یورو به عنوان یارانه پنهان در جداول پیوست بودجه ۱۴۰۳ گنجانده شده، که در صورت ازادسازی این یارانه انرژی، یارانه ریالی نقدی ۵ میلیون تومانی به هر ایرانی تعلق خواهد گرفت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها