دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

آمادگی بانک توسعه صادرات برای خرید اسکناس ارز صادرکنندگان

24 خرداد 1401
آمادگی بانک توسعه صادرات برای خرید اسکناس ارز صادرکنندگان

به گزارش بانک اول، علی صالح آبادی صبح امروز در نشست خبری به مناسب بیست و نهمین سالگرد تاسیس بانک توسعه صادرات ایران، اظهار داشت: همانطور که می دانید بانک با حدود سه دهه فعالیت نقش موثری در پیشبرد هدف توسعه صادرات غیر نفتی در کشور ایفا کرده است. امروزه اهمیت صادرات بر هیچکس پوشیده نیست و در شرایط فعلی کشور ارز حاصل از صادرات غیر نفتی می تواند کشور را اداره کند و منبعی برای تامین ارز کشور خواهد بود.

وی افزود: امروزه کشور به این منبع احتیاج جدی دارد و در این رسالت که کشور از محل صادرات غیر نفتی ارزآوری داشته باشد، ماموریت بانک توسعه صادرات که وظیفه حمایت از صادرات غیر نفتی را برعهده دارد، دو چندان خواهد شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر اینکه سال گذشته بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم، گفت: در این سه دهه بانک همواره در کنار صادرکنندگان بوده و حمایت‌های مالی و ارزی خود را از صادکنندگان داشته است.

صالح آبادی درباره نقاط قوت بانک نیز توضیح داد: بانک توسعه صادرات در حال حاضر ۳۸ شعبه در کشور دارد و از ۱۱۰ نفر نیرو بانک، ۸۵ درصد آنها دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند. تمام شعب بانک نیز تخصصی و ارزی و ریالی هستند و با توجه به تخصص و تعداد کم شعب در مراکز استان ها کیفیت و سرعت ارائه خدمات در بانک قابل قبول و در تعامل با مشتریان بوده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نکات مهم در بانک موضوع اضافه برداشت است که تاکنون اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته و ندارد. همچنین صورت های مالی بانک نیز طی این سال ها مقبول و مطلوب بوده و عملکرد بانک در بازار بین بانکی مناسب بوده و عمدتا سپرده گذار بوده تا سپرده پذیر.

لزوم حمایت از صادرکنندگان با توجه به بسته بودن مرزها

به گفته این عضو شورای فقهی بانک مرکزی، در زمینه اموال مازاد نیز، بانک در سیستم بانکی از جمله بانک‌هایی است که این رقم به نسبت بانک های دیگر بسیار پایین است و بانک در حوزه دانش بنیان ها نیز در کنار حوزه صادرات، برنامه های مفصلی دارد و علی رغم اینکه عمده تسهیلات بانک ارزی بوده، در عین نوسانات ارزی موجود، نسبت معوقات بانک ۱۱ درصد است که نسبت مناسبی است و در بخش ریالی نیز معوقات ۴ درصد است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر برنامه ریزی این بانک برای شرایط تحریم، گفت: ما در شرایط تحریم برنامه ریزی کردیم تا از مشتریان خود در حوزه های مختلف مراقبت کنیم برای این کار برخی از اقدامات انجام شد که می توان به افزایش اختیارات شعب برای تصمیم گیری، در شرایط تحریم و شیوع ویروس کرونا اشاره کرد که برای مشتریانی که از شیوع این ویروس آسیب دیده اند، شعب این اختیار را دارند تا تسهیلات برای این دسته از مشتریان تسهیل شود.

وی با اشاره به اهمیت توجه به اینکه در این مدت مرزها بسته بوده به طور حتم مشتریان بانک با مشکلاتی مواجه بوده اند، گفت: اولویت دیگر بانک توسعه صادرات، ‌تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی صادراتی بود و سعی شد در حد توان سرمایه در گردش آنها تامین شود. در حال حاضر میانگین نرخ سود در بانک ۱۴ الی ۱۴.۵ درصد است زیرا بخشی از منابع  تسهیلات تلفیقی از منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانک است که با نرخ سود ۱۴ درصد به مشتریان ارائه می شود.

صالح آبادی در ادامه درباره بسته حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز توضیح داد: از جمله این اقدامات می توان به تخفیف ۳۰ درصدی کارمزد ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان اشاره کرد. همچنین نرخ سود تسهیلاتی که به شرکت های دانش بنیان داده می شود نیز ۱۲ درصد است. همچنین با صندوق نوآوری و شکوفایی تفاهم‌نامه ای امضا شد که آنها هم یارانه تخفیف داده خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ۴ هزار میلیارد ریال برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده، افزود: از مراقب های دیگری که از صادرکنندگان داشتیم خرید اسکناس ارزی صادرکنندگان به نرخ سنا است. با هماهنگی بانک مرکزی از سال گذشته آغاز شده و همچنان این روند ادامه دارد. ما با همکاری بانک مرکزی آمادگی داریم تمام اسکناس ارز آنها را خریداری و به نرخ روز به آنها پرداخت کنیم. حتی صرافان نیز می توانند به صرافی ما مراجعه و معادل آن ریال به صورت نقدی دریافت کنند.

به گفته مدیر عامل بانک توسعه صادرات، یکی دیگر از اقدامات نقل و انتقال ارزی برای صادرکنندگان و واردکنندگان است که در شرایط تحریم جا به جایی وجوه اهمیت زیادی دارد و ما این آمادگی را داریم از هر مبدایی به هر مقصدی وجوه منتقل شود. موضوع بعدی بانکداری باز است که از اولویت های  ما است که از سال گذشته آغاز و همچنان ادامه دارد و امید داریم تا خدمات بانک از طریق این سیستم به مشتریان ارائه شود.

این عضو شورای فقهی بانک مرکزی حمایت از صنایع کوچک و متوسط را از دیگر موارد مورد نظر بانک عنوان کرد و افزود: با توجه به نقش این شرکت ها در اقتصاد و اشتغال با صندوق ضمانت صنایع کوچک تفاهمنامه ای انجام شد و ما آماده ارائه تسهیلات به این شرکت ها با نرخ ۱۴ الی ۱۴.۵ درصد از منابع توفیقی بانک و صندوق توسعه ملی هستیم. از دیگر اقدامات بانک افزایش اختیارات شعب در زمینه بانکداری شرکتی است. ما امسال ۱۱۰ شرکت را وارد سامانه بانکداری شرکتی کردیم.

وی در ادامه درباره آمار و ارقام تسهیلات این بانک توضیح داد: در سال ۱۳۹۷ تسهیلات اعطایی ۶۲ هزار میلیارد ریال بوده که با رشد ۲۵ درصدی در سال ۹۸ به ۸۴ هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین در حوزه دانش بنیان ها نیز در سال ۹۷، یک هزار و ۵۱۴ میلیارد ریال بوده که در سال ۹۸، یک هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال با رشد ۲۲ درصدی محقق یافته است. شرکت های کوچک و متوسط نیز در سال ۹۷، ۷۴۹۳ میلیارد ریال بود به ۸۱۳۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ رسیده است.

عرضه اولیه تامین سرمایه تمدن و بانک ایران ونزوئلا

صالح آبادی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه در بانک توسعه صادرات پروژه های مختلفی وجود دارد، گفت: از جمله ۲.۷ میلیارد دلار پروژه هایی است که از سوی بانک تامین مالی و اجرا شده که عمده آن در ۶ ماه گذشته بوده و ۱.۲ میلیارد دلار پروژه که در حال اجرا است. از برنامه‌های سال ۹۹، صدور اوراق گام است که رقم ۱۵ هزار میلیارد ریال از سوی بانک مرکزی به بانک اجازه انتشار داده شده و در بازار سرمایه ارائه خواهد شد.

وی افزود: از دیگر برنامه های امسال عرضه اولیه دو سهام تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا است. همچنین به مجلس شورای اسلامی نیز این پیشنهاد داده شده تا در مقررات حاکم بر بانک های تجاری و تخصصی تفکیک ایجاد شود و به بانک تخصصی و توسعه به یک شکل نگاه نشود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در پاسخ به ایبِنا درباره کاهش تعداد شعب بانک از ۴۰ به ۳۸ شعبه، توضیح داد: در راستای اجرای سیاست‌های بانک مرکزی، در استان هرمزگان سه شعبه و در گیلان نیز دو شعبه بود که از هرکدام یک شعبه کاسته شد و به ۳۸ شعبه رسید.

وی در پاسخ به دیگر سوال ایبِنا درباره اعطاء تسهیلات و خدمات غیر حضوری در بانک نیز توضیح داد: در بحث اعطا تسهیلات غیر حضوری باید قرارداد امضاء شود و حضوری است. البته برخی مشتریان در محل شرکت هم می توانند عقد قرارداد داشته باشند. اما بانکداری باز که از مصادیق بانکداری الکترونیک است از برنامه‌های جدی بانک است که در این بستر جا به جایی هر مبلغی امکان پذیر است. همچنین دسترسی دارند و از محل شرکت با توکنی که‌ در اختیار دارند می توانند اقدام کنند و تمام خدماتی که از طریق شعب انجام می شود از طریق بانکداری امکانپذیر است. اینگونه اقدامات در بستر بانکداری باز به مشتریان قابل ارائه است.

وی در پایان تاکید کرد: آمار مشخصی از بازگشت ارز صادراتی نداریم، اما اخیرا درخواست دادیم تا آمار برگشت ارز حاصل از صادرات را داشته باشیم. همچنین حجم اسکناسی که سال قبل به دست ما رسید حجم قابل قبولی بوده که به صورت ریال بازگشت داده شد.

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها