دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

روند صعودی طلا تا کجا ادامه می‌یابد؟/ پیش‌بینی تحلیلگران حرفه‌‌ای از آینده اونس

24 خرداد 1401
روند صعودی طلا تا کجا ادامه می‌یابد؟/ پیش‌بینی تحلیلگران حرفه‌‌ای از آینده اونس

به گزارش بانک اول به نقل از بلومبرگ، طلا در ماه ژوئیه بیشترین افزایش قیمت ماهانه در چهار سال اخیر را شاهد بوده است. تضعیف دلار و نرخ پایین بهره، از عوامل اثرگذار بر سیر صعودی طلا بوده است. نقره نیز بهترین ماه خود را از سال 1979 تاکنون تجربه کرد.

قیمت طلا در ماه ژوئیه به دلیل سقوط دلار به عنوان ارز ذخیره‌ای جهان و کاهش بی‌سابقه نرخ بهره در آمریکا به میزان 10 درصد افزایش پیدا کرده است.

قیمت طلا در حال حاضر تقریبا 20 دلار بیشتر از بالاترین قیمت آن در تاریخ است. اما ناظران بازار پیش بینی می کنند سیر صعودی طلا همچنان ادامه خواهد داشت.

قیمت فلز طلا از آغاز سال 2020 تاکنون تقریبا 20 درصد افزایش یافته است و بیشترین افزایش سالانه در بیش از یک دهه اخیر را تجربه کرده است. زیرا نگرانی در مورد افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا موجب جذابیت طلا به عنوان یک پناهگاه امن شده است.

فدرال رزرو در این هفته اعلام کرد از تمام ابزارهای خود برای حمایت ار اقتصاد آمریکا استفاده می کند. در حال حاضر، دولت ها و بانک های مرکزی در سراسر جهان برای حمایت از رشد اقتصادی از محرک های اقتصادی بسیاری استفاده می کنند.

گروه بانکی استرالیا و نیوزلند در یادداشتی اظهار کردند امکان افزایش قیمت طلا وجود دارد، زیرا زمینه برای سیر  صعودی طلا همچنان مساعد است. بانک های مرکزی به حمایت های اقتصادی ادامه خواهند داد. این امر بازده اوراق بهادار را پایین نگه می‌دارد و انتظارات تورمی را افزایش می‌دهد. این مساله به طور بالقوه موجب تضعیف دلار و رشد طلا خواهد شد.

امروز هر اونس طلا ساعت 10 صبح به وقت سنگاپور با 0.6 درصد افزایش به قیمت 1968.79 دلار معامله شد. قیمت طلا در روز سه شنبه به رکورد تاریخی 1981.17 دلار در هر اونس رسیده بود. 

طلا در این هفته در هشتمین هفته متوالی افزایش قیمت، طولانی ترین روند رشد قیمت از سال 2006 را تجربه کرد.

با توجه به چشم انداز محرک‌های اقتصادی، گلدمن ساکس پیش بینی می‌کند قیمت طلا به 2300 دلار در هر اونس برسد.

بانک مرکزی آمریکا نیز اظهار کرده است احتمال افزایش قیمت طلا تا 3 هزار در هر اونس وجود دارد.

با این حال شرکت جی پی مورگان تخمین می زند سیر صعودی طلا در اواخر سال جاری متوقف شود.

نقره نیز در هشتمین هفته متوالی افزایش قیمت با 0.6 درصد رشد به قیمت 23.629 دلار در هر اونس معامله شد. قیمت این فلز در ماه ژوئیه 30 درصد فزایش یافته است. این مقدار، بیشترین میزان رشد از سال 1979 تاکنون است.

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها