شنبه, 15 بهمن 1401 2023,February

پیش‌‌بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال/ کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن

09 مهر 1401
پیش‌‌بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال/ کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن

به گزارش بانک اول فردین یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با پیش‌بینی کاهش ساخت‌وساز مسکن توسط بخش خصوصی در کشور، اظهار کرد:‌ از سال 97 به این سو، قیمت زمین رشد بسیار بالایی داشته است.

وی ادامه داد:‌ سازنده‌ای که می‌خواهد خانه‌ای را بسازد و آنرا به‌فروش برساند یک نگاه به قیمت زمین می‌کند، یک نگاه به هزینه ساخت و مجوزهایی که تحت عنوان عوارض و مالیات اخذ می‌شود. یک نگاه هم به بازار مسکن دارد. اگر اینها را مقایسه کنید از سال 97 تاکنون، سال به سال از جذابیت سرمایه‌گذاری برای مسکن علیرغم افزایش قیمت، کاسته شده است. نرخ سود به صورت فعالیت ساخت و ساز کم شده است.

وی با بیان " نرخ سود به صورت نگهداری دارایی و نه فروش آن" افزود: به لحاظ تولید مسکن چند سالی است که رشد منفی است.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاری واقعی‌ در بخش ساخت مسکن منفی است درباره پیش‌بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال گفت: با توجه به این‌که امسال، سال تورمی است، قیمت مسکن افزایش می‌یابد اما کمتر از نرخ تورم. اگر شوک‌ جدیدی در راه نباشد بازار مسکن، بازار نسبتا راکدی خواهد بود./تسنیم

اخبار مرتبط
شورای پول و اعتبار در مصوبه روز سه‌شنبه خود امکان واگذاری ملک مسکونی تملک‌شده توسط بانک‌ها به صاحبان آنها در قالب اقاله را فراهم کرد. طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار با هدف کمک به افرادی که ملک مسکونی در رهن آنها به‌دلیل عدم ایفای تهعدات به بانک تملک شده است، شرایط واگذاری ملک تملیکی در قالب اقاله را تصویب کرد.
شایان ذکر است، بعضاً مشتریان شبکه‌ی بانکی بنا به دلایلی قادر به بازپرداخت بدهی خود نمی‌باشند؛ لذا بانک یا مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز پس از اتخاذ تمامی روش‌های ممکن از جمله؛ مذاکره و امهال چندباره مطالبات خود، چنانچه موفق به استیفای مطالبات خود نشود، به عنوان وکیل سپرده‌گذاران و در راستای صیانت از منافع عمومی، به عنوان آخرین گام ناگزیر از مراجعه به مراجع قانونی و تملک قهری املاک مسکونی توثیقی می‌باشد.
علیرضا جعفری در حاشیه همایش بررسی نقش زنان در توسعه و پیشرفت شهرهای جدید اظهار کرد: در طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید دو رویکرد را دنبال می‌کنیم؛ قالب اول مربوط به ساختمان‌های دو طبقه حیاط‌دار است که به مردم تسهیلات ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان می‌دهیم که خودشان اقدام به ساخت و ساز کنند.
سرپرست بانک مسکن گفت: با خرید اوراق، امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک فراهم شده به طوری که متقاضیان با رقمی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان می‌توانند اقدام به خرید مسکن کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات