یکشنبه, 13 اسفند 1402 2024,March

غول هوش مصنوعی گوگل از راه رسید

16 آذر 1402
غول هوش مصنوعی گوگل از راه رسید

شرکت گوگل از مدل هوش مصنوعی «جمینی» خود رونمایی کرد. این مدل بر خلاف سایر مدل‌های هوش مصنوعی، برای تشخیص، درک و ترکیب انواع مختلف اطلاعات از جمله متن، تصویر، صدا، ویدئو و کد آموزش دیده‌است و رقیبی قدرتمند برای ChatGPT است.

به گزارش بانک اول، گوگل مدل هوش مصنوعی جمینی را راه اندازی کرد و امیدوار است بتواند جی پی تی-4 را از دور خارج کند. ساندار پیچای، مدیر عامل شرکت گوگل، گفت: «این آغاز عصر جدیدی از هوش مصنوعی در گوگل است: عصر جمینی.»

 جمینی جدیدترین مدل زبانی بزرگ گوگل است که پیچای برای اولین بار در کنفرانس توسعه دهندگان I/O در ماه ژوئن(خرداد-تیر) از آن نام برد و اکنون برای عموم عرضه شده است.

جمینی چیزی بیش از یک مدل هوش مصنوعی است و سه نسخه دارد؛ یک نسخه سبک تر به نام «جمینی نانو» وجود دارد که به صورت بومی و آفلاین در دستگاه های اندرویدی اجرا می شود. یک نسخه قوی تر به نام «جمینی پرو» نیز به زودی بسیاری از خدمات هوش مصنوعی گوگل را تامین می کند و از امروز ستون فقرات گوگل بارد است.  حتی یک مدل توانمندتر به نام «جمینی اولترا» هم هست که قدرتمندترین مدل زبان بزرگ است که گوگل تاکنون ایجاد کرده و به نظر می‌رسد که بیشتر برای مراکز داده و برنامه‌های کاربردی سازمانی طراحی شده است.

جمینی فعلاً فقط به زبان انگلیسی در دسترس است. پیچای می‌گوید این مدل در نهایت در موتور جستجوی گوگل، محصولات تبلیغاتی آن، مرورگر کروم و غیره ادغام خواهد شد.

پیش از این اینفورمیشن، گزارش داده بود که گوگل رویداد رونمایی جمینی خود را لغو کرده و قصد دارد رقیب جی‌پی‌تی4 را در ژانویه (دی-بهمن)عرضه کند. اما این مدل پیشرفته هوش‌مصنوعی امشب رونمایی شد.

اخبار مرتبط
ایلان ماسک، ممکن است کمبود تراشه در کمین ما باشد، اما هوش مصنوعی و خودروهای برقی با چنان سرعتی در حال گسترش هستند که جهان در سال آینده با مشکل تامین برق و ترانسفورماتور مواجه خواهد شد.
جرمی سووارد توضیح داد که "شرکت‌ها سالانه بیش از 100 میلیارد دلار برای عملیات اکتشافی و حفاری اکتشافی هزینه می کنند"، تاکید کرد که پروژه نقشه برداری زیرزمینی به جلوگیری از تلفات، آسیب به محیط زیست و هزینه‌های بالا کمک می‌کند. به گفته این گروه تجاری، بیش از 20 میلیون مایل خط لوله، کابل و سیم مدفون، تنها در ایالات متحده وجود دارد و شرکت‌ها سالانه بیش از 30 میلیارد دلار هزینه به دلیل آسیب به زیرساخت ها متحمل می‌شوند. فناوری جدید متکی بر هوش مصنوعی می‌تواند از این همه هزینه جلوگیری کند.
هنگامی که این سیستم‌ها راه اندازی شوند، شرکت‌ها می‌توانند از آنچه که هوش مصنوعی ارائه می‌دهد بهره ببرند. شرایر در این خصوص می‌گوید: شما می‌توانید کارمندان خود را حداقل ۱۰ برابر و چه بسا ۱۰۰ برابر، دارای بهره وری بیشتر کرده و کسب و کار خود را ۱۰ برابر یا ۱۰۰ برابر بازده‌تر کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، استفاده از هوش مصنوعی برای به دست آوردن هوش جمعی است. این روش به معنای مخلوط کردن نسبت صحیح پیش‌بینی‌های متخصص و خرد جمعی با کمک الگوریتم‌ها است.
در طول سال گذشته و پس از عرضه عمومی «ChatGPT» ابزار‌های هوش مصنوعی بسیاری در دسترس افراد قرار گرفتند؛ اما شواهد حاکی از آن است که چت‌بات مشهور شرکت «OpenAI» همچنان محبوب‌ترین ابزار نزد کاربران است. محققان شرکت «writerbuddy.ai» دریافتند که بیش از ۶۰ درصد از سهم ترافیک ابزار‌های مبتنی بر این فناوری از سپتامبر ۲۰۲۲ تا اوت ۲۰۲۳ با حدود ۱۴ میلیارد بازدید متعلق به چت‌بات رایگان «ChatGPT» است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها