چهارشنبه, 30 خرداد 1403 2024,June

نحوه دریافت مدرک فنی و حرفه‌ای/حذف بیش از ۸۵ میلیون شغل تا سه سال آینده

19 دی 1402
نحوه دریافت مدرک فنی و حرفه‌ای/حذف بیش از ۸۵ میلیون شغل تا سه سال آینده

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رشد ۵۱ درصدی آموزش‌های مهارتی در دولت سیزدهم،فرایند گرفتن مدرک فنی و حرفه‌ای را تشریح کرد و افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در برنامه هفتم را خواستار شد.

به گزارش بانک اول  مهرداد عظیمی از رشد ۵۱ درصدی آموزش‌های مهارتی در دولت سیزدهم خبر داد و توسعه و صیانت از سرمایه های انسانی راهبرد و اولویت اساسی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برشمرد.

وی افزود: با توجه به سیاست‌های دولت مردمی طی دو سال گذشته ۴.۵ میلیون نفر در آموزشگاه‌های دولتی‌ و غیردولتی آموزش‌ مهارتی فرا گرفته‌اند که نسبت به دولت قبل ۵۱ درصد رشد داشته است.

رشد ۱۳۰۰ درصدی مجوز آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای

معاون وزیر کار، کاهش زمان صدور مجوزها به سه روز و رشد ۱۳۰۰ درصدی مجوز آموزشگاه‌های آزاد، افزایش ۴۸ درصدی سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای، رشد ۱۱۷۰ درصدی حضور در مسابقات ملی و بین‌المللی مهارت و افزایش ۷۲ درصدی صدور گواهینامه‌های مهارتی برای کارآموزان را بخشی از توفیقات دولت سیزدهم در حوزه مهارت آموزی ذکر کرد.

عظیمی همچنین با اشاره به ماموریتهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: در حال حاضر حوزه ماموریتی سازمان به چهار بخش پژوهش، تدوین استانداردهای ارزشیابی و شایستگی، سنجش صلاحیت حرفه‌ای و آموزش مهارت تقسیم می‌شود که این امر توسط ۱۳ هزار نیروی انسانی متعهد و متخصص در بخش دولتی در حوزه‌های ستادی و استانی انجام می‌گیرد و از این تعداد حدود ۴۸۰۰ نفر مربی در بخش دولتی هستند.

وی ادامه داد: زیرساخت ما در حوزه دولتی ۶۵۸ مرکز آموزش دولتی در کشور است و تمام مراکز استانها و شهرستانها از این زیرساخت بهره‌مند هستند.این مراکز جدا از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای ذیل وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ذیل وزارت علوم است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در یک گفت‌وگوی تلویزیونی سخن می‌گفت، افزود: هم اکنون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به ۱۹ گروه رسمی از قبیل روستاییان و عشایر، دانشجویان، دانش آموزان، فارغ التحصیلان،‌ زنان سرپرست خانوار و ... آموزش می‌دهد و چتر آموزش مهارتی سازمان در کل کشور و در همه رده‌های سنی و مشاغل و حرف گسترده است و در کنار بخش دولتی یک تجربه بسیار موفق را در تعامل با بخش خصوصی داریم.

تشریح فرایند دریافت مدرک فنی و حرفه‌ای 

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای درعین حال در خصوص نحوه گرفتن مدرک فنی و حرفه‌ای توضیح داد: یکی از اقدامات سازمان در دوره جدید در کنار آموزش، بحث سنجش صلاحیت است که یکی از شاخه‌های اصلی حوزه فعالیت سازمان فنی و حرفه‌ای به شمار می‌رود. در گذشته قید الزامی بود و هر فردی که می‌خواست گواهی مهارت بگیرد باید آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را هم طی می‌کرد ولی به جهت اینکه فاصله دسترسی به مشاغل کوتاه شود، در سازمان فنی و حرفه‌ای دو اتفاق بزرگ رقم خورد؛ یکی کاهش زمان صدور گواهی نامه مهارت بود که در گذشته چند ماه طول می‌کشید ولی در شرایط فعلی به سه روز و کمتر از یک هفته کاهش یافته است. اتفاق بعد این بود که اگر فردی اظهار کرد خودش مهارت دارد و نیاز به دیدن آموزش نداشت، مستقیم به بخش سنجش سازمان هدایت می‌شود و چنانچه از آزمون‌های مهارتی سربلند و موفق بیرون آمد،گواهی‌نامه مهارتی به وی تقدیم می‌شود.

عظیمی از رسانه‌ها خواست تا در بحث تحقق نهضت ملی مهارت و جریان سازی امر مهارت این سازمان را یاری دهند و افزود: طبق داده‌های مجمع جهانی اقتصاد، تا سه سال آینده بیش از ۸۵ میلیون شغل از بین می‌رود و حدود ۹۷ میلیون شغل به وجود می‌آید که این مساله نشان می‌دهد دامنه تغییرات زیاد و فاصله تغییرات سریع است و این ویژگی از ویژگی‌های عصر فناوری است که روز به روز چتر فناوری‌های بخش‌های مختلف کشور، مشاغل و حتی زندگی شخصی را تحت تاثیر قرار می‌دهد لذا با این داده‌ها باید نگاه به مقوله هدایت سرمایه‌های انسانی را تغییر بدهیم و جنس آموزش‌ها بیشتر به آموزش‌های مهارتی معطوف شود.

افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در برنامه هفتم

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان اظهار کرد: علیرغم آنکه وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش به این بخش توجه ویژه‌ای دارند اما درخواست من این است اکنون که برنامه هفتم توسعه تدوین شده و از مجلس رأی گرفته است، سهم‌ آموزش‌های مهارتی در برنامه هفتم بیشتر دیده شود. خوشبختانه مجمع تشخیص مصحلت نظام در جلسات متعدد و کمیسیون‌های مشترک این بحش را مورد بررسی قرار داد و به دلیل کمرنگ دیده شدن سهم آموزش‌های مهارتی رأی عدم انطباق گرفته شد لذا امیدوارم مجلس مجدد بازنگری کند و سهم آموزش‌های مهارتی را در برنامه افزایش دهد./ایسنا

اخبار مرتبط
مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و حقوق شهروندی وزارت راه، از رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت دخالت دولت در قیمت‌گذاری بلیت هواپیما خبر داد.
متقاضیان تحت عنوان مدرس آموزش خانواده با احراز شرایط خاص، پس از موفقیت در آزمون (کسب حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز) و مصاحبه (کسب حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز) دارای کارت شناسایی ویژه مدرسی برای مدت زمانی موقت از انجمن اولیا و مربیان آموزش‌وپرورش شده و تدریس یک یا تعدادی از موضوعات تخصصی خانواده در جهت آموزش والدین دانش‌آموزان را برعهده می‌گیرند.
پولدار شدن رویای همه ماست . توی این دنیا کمتر کسی را می توان پیدا کرد که حتی برای یک بار رویای پولدار شدن به مغزش خطور نکرده باشد .
همچنین مودیانی که برخی از هزینه‌های آنان پذیرفته نشده یا مورد رسیدگی مجدد قرار گرفته‌اند، مشمول جایزه خوش حسابی قرار می گیرند و اگر مودی در یک منبع مالیاتی جرایمی داشته و آن را پرداخته نکرده باشد، می‌تواند در سایر منابع «پرونده» مالیاتی خود از تسهیلات جایزه خوش حسابی برخوردار شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها