دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

نحوه محاسبه ارزش افزوده در خرید طلا

21 دی 1402
نحوه محاسبه ارزش افزوده در خرید طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد که اخذ ٩ درصد مالیات طلا صرفاً از اجرت و سود طلا باید گرفته شود و اصل طلا طبق قانون، معاف از مالیات است.

به گزارش  بانک اول نادر بذرافشان ضمن اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۰، کل اصل طلا، اجرت و سود مشمول ارزش افزوده می‌شد که هزینه سنگینی را برای مردم در برداشت، اظهار کرد: اما از تیر ماه سال ١۴٠٠ به بعد دیگر بر روی اصل طلا مالیات محاسبه نمی‌شود و خریداران در صورت مشاهده تخلف، می‌توانند موضوع را پیگیری کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با حضور در یک برنامه تلویزیونی ادامه داد: تنها از اجرت ساخت و درصدِ سود فروشنده، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در خرید طلا محاسبه می‌شود.

گفتنی است که‌ پس از چند سال از تلاش برای حذف مالیات از اصل مبلغ طلا، در نهایت این قانون در ١٢ تیر ماه سال ١۴٠٠ مصوب شد که بر اساس آن، ۹ درصد مالیات خرید طلا دیگر تنها به سود و اجرت طلا تعلق می‌گیرد و اصل طلا از این مالیات معاف است.

بر این اساس، طبق قانون، کل شمش داخلی و وارداتی از مالیات ارزش‌افزوده معاف هستند. در حقیقت افرادی که شمش طلای داخلی تولید کنند یا واردات شمش طلا داشته باشند، از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف هستند.

اخبار مرتبط
همزمان با کاهش جزیی قیمت طلا، سکه امامی در مسیر صعودی حرکت کرد
حراج جدید شمش طلا فردا سه شنبه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار می‌شود.
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها