پنجشنبه, 3 خرداد 1403 2024,May

سقف خرید طلا در هر روز ۳ کیلوگرم شد

25 دی 1402
سقف خرید طلا در هر روز ۳ کیلوگرم شد

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: خریداران شمش طلا می‌توانند حداقل یک قطعه یک کیلوگرمی و حداکثر ۳ قطعه یک کیلوگرمی شمش طلا خریداری کنند.

به گزارش بانک اول  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران در خصوص جزئیات عرضه شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه اولین عرضه شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران اتفاق خواهد افتاد. البته باید خاطر نشان کنیم که وقتی در خصوص شمش طلا صبحت می‌شود منظور شمش طلای وارداتی کشور از محل رفع تعهد ارزی است.

این مقام مسئول در ادامه گفت: شمش طلای وارداتی به کشور در بحث رفع تعهد ارزی از ۷ دی ماه به بعد ملزم به عرضه در مرکز مبادله  است. این شمش‌های طلا به مرکز مبادله معرفی شده و اولین حراج آن روز چهارشنبه بر اساس شیوه نامه‌ای که بزودی جزئیات آن‌ منتشر خواهد شد عرضه می‌شود.

او افزود: بر این‌اساس خریداران شمش طلا می‌توانند حداقل یک قطعه یک کیلوگرمی و حداکثر ۳ قطعه یک کیلوگرمی شمش طلای با عیار ۹۹۵ در هزار خریداری کنند. شروع حراج حضوری  ساعت ۱۲ خواهد بود و تا میزانی که شمش طلاهای قابل عرضه به فروش برسد این حراج ادامه خواهد داشت. 

بالسینی ادامه: متقاضیانی که می‌توانند این شمش‌ها را خریداری کنند افرادی هستند که پروانه کسب از اتحادیه طلا و جواهر دارند و کار اصلی آن‌ها ساخت طلا و مصنوعات آن است ضمنا فروشندگان عمده طلا و خرده فروشی‌های طلای آب شده دارای پروانه مجاز هم می‌توانند اقدام به خرید کنند. این گروه قبل از مراجعه نیازمند تکمیل یکسری مدارک هستند که شامل نامه درخواست شرکت برای حضور در حراج است که در سایت مرکز مبادله به آدرس www.ice.ir بارگزاری خواهد شد و باید آن را تکمیل کنند همچنین اصل کارت ملی، اصل پروانه کسب، فیش واریزی وجه الضمان، اصل گواهی امضا نزد دفاتر رسمی و همچنین آخرین آگهی عرضه رونامه رسمی (ویژه اشخاص حقوقی) هم از دیگر موارد مورد نیاز است. افراد متقاضی باید مبلغ ضمانت واریز را تا ساعت ۱۶ روز قبل از حراج ارائه کنند. ضمنا فرآیند معامله روز چهارشنبه هم بر اساس شیوه حراج حضوری خواهد بود.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران بیان کرد: نکته دیگر این که متقاضیان خرید خرد اصلا نمی‌توانند وارد فرآیند حراج شوند و حداقل خرید شمش، یک قطعه یک کیلوگرمی است. برای بحث نیازهای خرد کمتر از یک کیلوگرم سازندگان مصنوعات طلا تمهیداتی اندیشیده شده و  این افراد بعدا می‌توانند در حراج‌های غیر حضوری و سامانه‌ای  از طریق اتحادیه، کار ثبت تقاضای خود را انجام انجام دهند و بر اساس کد معاملاتی که به اتحادیه داده می‌شود اتحادیه می‌تواند به نمایندگی از متقاضیان خرد زیر یک کیلو کار خرید را انجام می‌دهد.

او می‌گوید: انتظار داریم با عرضه شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران شاهد رونق در عرضه‌ها و عرضه واقعی باشیم تا شمش هم به دست متقاضیان واقعی برسد و در نهایت رونق و اثرات مثبت در بازار طلا را مشاهده کنیم.

اخبار مرتبط
در حال حاضر این سوال مطرح می‌شود که اکنون که طلا اندکی نفس تازه می‌کند، زمان آن نزدیک است که نقره، بسترهای از دست رفته را جبران کند. چرا که نقره افزایش یافته و به سطحی رسیده است که در بیش از یک دهه دیده نشده بود، با این حال مطابق با اعداد ارائه‌شده توسط AJ Bell همچنان یک سوم کمتر از رکورد سال 2011 خود معامله می‌شود.
اما با اعلام اخبار حادثه بالگرد رییس جمهوری که منجر به شهادت ایشان و هیات همراه شد، دلال ها و برخی افراد معلوم‌الحال سعی در ماهیگیری از آب گل‌الود داشتند، انها با ایجاد التهاب در بازار ارز باعث شدند قیمت دلار از 56 هزار تومان طی چند ساعت به بالای 60 هزار تومان برود.
، بازار امروز شاهد افت قیمت طلا، سکه و دلار در مقایسه با روز گذشته است.
این روز‌ها عده زیادی از مردم بخشی از سرمایه خود را به طلای دست دوم تبدیل می‌کنند. اجرت پایین‌تر و نوسانات قیمت کمتر نسبت به دلار و دیگر کالا‌ها از جمله دلایل محبوبیت خرید طلای دست دوم به حساب می‌آید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها