دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

کاهش ۳۰۰هزارتومانی قیمت سکه/ بازار طلا به ثبات رسید

30 دی 1402
کاهش ۳۰۰هزارتومانی قیمت سکه/ بازار طلا به ثبات رسید

کشتی‌آرای با تأکید بر اینکه حراج شمش طلا در مرکز مبادله منجر به برقراری ثبات در بازار طلا و سکه شد، گفت: قیمت سکه نسبت به روز پنج‌شنبه ۳۰۰هزار تومان کاهش یافته است.

به گزارش بانک اول  هفته گذشته و بعد از افزایش التهاب در بازار طلا و سکه بانک مرکزی از ضرب سکه‌های جدید و بدون تاریخ و همچنین آغاز حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران خبر داد.

بر همین اساس نیز روز چهارشنبه نخستین حراج شمشهای یک‌1کیلویی در مرکز مبادله برگزار شد و 10 کیلو شمش در نتیجه این حراج به فروش رسید؛ طبق اعلام سخنگوی مرکز مبادلات حراج شمش ادامه خواهد داشت، بانک مرکزی در نظر دارد حراج حضوری را یک روز در هفته برگزار کند ضمن اینکه تدابیری هم برای برگزاری حراج آن‌لاین شمش طلا اندیشیده شده است که به‌زودی اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص انجام می‌شود.

طبق اعلام فعالان بازار با ورود بانک مرکزی به بازار طلا و ارز و ازسرگیری و آغاز حراج شمش در مرکز مبادله بازار طلا و سکه از نوسانات شدید بازار طلا و سکه کاسته شده است و پیش‌بینی می‌شود ثبات نسبی در این بازار طی روزهای آینده حاکم باشد.

محمد کشتی‌آرای فعال بازار طلا و جواهر در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز جاری گفت: امروز قیمت اونس جهانی طلا نسبت به پنج‌شنبه 18 دلار افزایش یافته و به 2029 دلار رسیده است؛ اما کاهش قیمت ارز و ادامه برنامه بانک مرکزی برای عرضه طلا از طریق مرکز مبادله موجب برقراری ثبات نسبی در بازار طلا و سکه شده است.

او می‌گوید: قیمت سکه از 31 میلیون و 900 هزار تومان روز پنج‌شنبه با 300 هزار تومان کاهش به 31 میلیون و 600 هزار تومان در روز جاری رسیده است ضمن اینکه حباب سکه نیز هم‌اکنون به 5 میلیون و 100 هزار تومان کاهش یافته است.

کشتی‌آرای با تأکید بر اینکه ورود بانک مرکزی به بازار باعث ثبات نسبی در دادوستدها شده است، گفت: خبرهای سیاسی اثری در بازار نداشته است.

او همچنین با تأکید بر اینکه "هفته قبل معاملات در بازار متوقف شده بود"، گفت: امروز معاملات از سر گرفته شده است و می‌توانیم بگوییم حداقل تا دو روز آینده وضعیت باثباتی را در بازار خواهیم داشت.

به‌گفته کشتی‌آرای هم‌اکنون قیمت سکه طرح قدیم 28 میلیون و 500 هزار تومان، سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 31 میلیون و 650 هزار تومان، نیم‌سکه 13 میلیون و 850 هزار تومان، ربع‌سکه 10 میلیون و 850 هزار تومان و سکه گرمی 5 میلیون و 900 هزار تومان است؛ طلای 18عیار نیز با قیمت 2 میلیون و 700 هزار تومان و هرمثقال طلا به‌قیمت 14 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد./تسنیم

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها