شنبه, 2 تیر 1403 2024,June

چقدر مالیات از خانه های لوکس گرفته شد؟

30 دی 1402
چقدر مالیات از خانه های لوکس گرفته شد؟

مدیر کل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی گفت: ۱۱۴ هزار واحد مسکونی مجلل و لوکس در سال ۱۴۰۲ شناسایی شده که از طریق پیامک به اطلاع مالکان آن می رسد.

به گزارش  بانک اول  شاهین مستوفی درباره مالیات بر خانه های لوکس و گران قیمت گفت: رقم 390 میلیارد تومان برای عملکرد 1400 و هزار و 100 میلیارد تومان برای عملکرد 1401 مالیات بر خانه های مجلل محاسبه شده و وصول آن نیز به اطلاع مردم خواهد رسید.

مدیر کل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی با بیان جزییات خانه های گران قیمت شناسایی شده افزود: برای عملکرد سال 1400 تعداد 12 هزارو 200 واحد مسکونی گران قیمت به سازمان امور مالیاتی اعلام شد و برای سال 1401 نیز تعداد 40 هزار و 500 واحد مسکونی اعلام شد. در سال 1400 خانه های به ارزش بیش از ده میلیارد تومان، در سال 1401 عدد 15 میلیارد تومان و در سال 1402 عدد 20 میلیارد تومان به بالا مشمول این مالیات می شدند.

وی افزود: برای امسال هم اطلاعات کامل نشده ولی تاکنون توسط پایگاه های سازمان امور مالیاتی و با همکاری یک شرکت دانش بنیان که در زمینه هوش مصنوعی برای شناسایی املاک گران قیمت در حال فعالیت است، توانستیم بالغ بر 114 هزار واحد مسکونی را شناسایی کنیم و امیدواریم تا پایان ماه آینده این عدد تکمیل شود.

مدیر کل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: نتیجه مالیات محاسبه شده از طریق پیامک به مالکان شناسایی شده اطلاع داده می شود و از طریق مراجع مربوط و رسانه ها به اطلاع افکار عمومی خواهیم رساند.

وی خاطرنشان کرد: طبق قانون بودجه سال 1402 افرادی که ده سال در یک واحد مسکونی گران قیمت سکونت داشتند و یک واحد مسکونی داشته باشند مشمول مالیات نمی شوند و این نکته مهمی است که برخی بزرگان و بازنشستگان که یک واحد مسکونی تهیه کرده و بیش از ده سال هم سکونت داشتند مشمول مالیات خانه های لوکس نمی شوند.

مستوفی تاکید کرد: مالیات باید با اسناد و مدارک باشد و هزینه وصول مالیات هم کم باشد یعنی اگر برگه مطالبه برای فردی صادر شود که آن فرد واقعا مالک آن ملک گران قیمت نباشد طبعا مورد اعتراض آن فرد قرار می گیرد و موضوع را در مراجع دادرسی پیگیری خواهد کرد. به همین خاطر ما سعی کردیم تمام ضوابط را در مطالبه خانه های گرانقیمت انجام دهیم و استعلامات لازم شود.

وی یادآور شد: اطلاع رسانی این نوع مالیات هم همچون سایر مالیات ها از طریق پیامک، ابلاغ الکترونیک و هم سایت سازمان امور مالیاتی است که همه افراد می توانند انواع مالیات هایی که مشمول شدند را در آنجا مشاهده کنند و اگر برایشان مالیاتی تعریف شده است، نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

بر اساس قانون بودجه امسال، ­زمین­ های دارای کاربری مسکونی، اداری و تجاری، باغ‌ویلاهای مجاز و خانه ­های مجلل که ارزش آنها بیش از 20 میلیارد باشد مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در هزار می‌شوند./تسنیم

اخبار مرتبط
ساخت مسکن مهر را باید یکی از بزرگترین پروژه‌های مسکن سازی در کشور دانست چرا که بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی برای بیش از دو میلیون واحد مسکونی پرداخت شد و اگر چه هنوز هم تمام واحدهای مسکونی این پروژه تکمیل و تحویل نشده است اما تا حدودی در برخی مناطق کشور توانست برخی از اقشار مردم به خصوص دهک های پایین جامعه را خانه دار کند.
این کارشناس سیاست گذاری مسکن بیان کرد: حضور و مشارکت مردم موجب کاهش زمان ساخت خواهد شد و با کوتاه شدن زمان ساخت، با توجه به کمتر شدن آثار تورم در این حوزه، هزینه پروژه‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با حضور مردم در میدان ساخت مسکن کیفیت نیز افزایش می‌یابد. لازمه این مهم تنها همراهی دولت و تأمین زمین، خدمات زیربنایی و تسهیلات بانکی است که باید در دستورکار قرار گیرد و پیشران تولید با مشارکت مردم واقع شود. همچنین به‌کارگیری ظرفیت بخش خصوصی، تشکل‌ها و تعاونی‌ها نیز گامی مؤثر است که می‌تواند م
صفدر کشاورز در جلسه مشترک با رییس سازمان ثبت و روسای کانون سردفتران و مشاورین املاک که در مورد بررسی قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» برگزار شد، گفت: دو قانون درخصوص املاک کشور تصویب شده است که یکی قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور است که نقشه حدنگاری کل کشور را تهیه و اسناد مالکیتش را صادر می‌کند. قانون دوم، قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» است که تکمیل کننده آن قانون است.
«کاندیداها اگر قوانینی مانند ساماندهی بازار مسکن و الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول را به طور جدی اجرا کنند، می‌توان گفت هیچ بهانه‌ای برای افزایش قیمت مسکن در ایران وجود ندارد.»

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها