دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

قیمت هر گرم طلا برای خریدار چقدر تمام می شود؟ / تمام هزینه‌ هایی که به قیمت طلا اضافه می‌ شوند

09 بهمن 1402
قیمت هر گرم طلا برای خریدار چقدر تمام می شود؟ /  تمام هزینه‌ هایی که به قیمت طلا اضافه می‌ شوند

قیمت یک قطعه طلا در ایران به عواملی مانند چون قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار، وزن طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات بر ارزش‌افزوده و سنگ و نگین وابسته است.

به گزارش بانک اول بر این اساس، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار از مظنه بازار به دست می‌آید. منظور از مظنه بازار که به آن فی هم گفته می‌شود قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار (۷۰۵) است و هر مثقال طلا معادل ۴.۶۰۸ گرم است. بر این اساس، قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار به این صورت به دست می‌آید که عدد مظنه تقسیم بر ۷۰۵ (عیار طلای ۱۷) و عدد حاصل ضرب‌در ۷۵۰ (عیار طلای ۱۸) می‌شود. به زبان ساده‌تر، شما برای محاسبه قیمت طلا در هنگام خرید باید نوع طلا، قیمت هر گرم، اجرت ساخت، وزن کل به همراه سود فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده را لحاظ کنید. در ادامه هزینه‌هایی که در هنگام خرید طلا به قیمت طلای خریداری شده اضافه می‌شود، آمده است:

۱. اجرت ساخت، اولین هزینه‌ای است که به قیمت طلا افزوده می‌شود. اجرت ساخت هزینه‌ای است که کارخانه سازنده برای تبدیل طلای خام به طلای ساخته‌شده از بنکداران دریافت می‌کند. بنکداران نیز این هزینه را از فروشندگان خرد و آنها نیز از مشتریان طلا دریافت می‌کنند. طلاهای ساده مانند پلاک یا مدال کمترین اجرت ساخت را دارند. پس از آن، النگو، زنجیر، انگشتر، گوشواره، دستبند و سینه‌ریز قرار دارند. به طور کلی، هر چه ظرافت در ساخت یک قطعه طلا و رنگ‌بندی آن بیشتر باشد، اجرت آن نیز بیشتر می‌شود.

۲. عدد دیگری که به قیمت طلای خریداری شده اضافه می‌شود، سود فروشنده یا طلافروش است. سود فروشنده از جمع قیمت هر گرم طلا و اجرت ساخت به دست می‌آید که اغلب فروشندگان از نرخ ۷ درصد در محاسبات خود استفاده می‌کنند.

۳. هزینه دیگری که به قیمت طلا اضافه می‌شود، مالیات بر ارزش افزوده است. در مورد مالیات بر ارزش افزوده در بخش طلا، فروشنده باید فقط از اجرت و سود طلا از مشتری مالیات بگیرد که حدود ۲ تا ۳ درصد است.

۴. سنگ و نگین‌ها جلوه و زیبایی خاصی به قطعات طلا می‌دهند این در حالی است که در هنگام خرید طلای نگین‌دار به دلیل وجود نگین و سنگ شما باید هزینه بیشتری بپردازید. اما در زمان فروش طلاهای سنگ و نگین‌دار، وزن سنگ و نگین از طلا کم می‌شود و ارزش طلای شما کمتر می‌شود. همچنین باید بدانید که طلاهای دارای سنگ و نگین‌ اجرت بالاتری نسبت به طلاهای بدون نگین دارند. توجه داشته باشید در هنگام خرید طلای دارای سنگ و نگین حتما مشخصات و وزن سنگ و نگین در فاکتور اصلی ثبت شود.

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها