دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

آیا بیت کوین میتواند جای پول کاغذی را بگیرد؟

22 بهمن 1402
آیا بیت کوین میتواند جای پول کاغذی را بگیرد؟

به عقیده بسیاری ناشناس بودن تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، دلیل اصلی است که رمزارزها باید جای پول کاغذی را بگیرند. البته این بیشتر نظر افرادی است که نمی‌خواهند یک مقام مرکزی مانند یک بانک، شرکت کارت اعتباری یا دولت بداند که آن‌ها از پول خود برای چه استفاده می‌کنند.

به گزارش بانک اول از ارزهای دیجیتال همیشه به عنوان آینده دنیای مالی و پول‌های کاغذی و فیات یاد می‌شود. به طوری که بسیاری معتقدند پتانسیل‌های این کلاس از دارایی آنقدر است که به زودی ما را از پول‌های کاغذی و بانک‌های سنتی بی‌نیاز می‌کند. با گسترش پذیرش این رمز ارزها توسط کسب و کارهای مختلف و رشد و توسعه آن‌ها در حوزه‌های مختلف دیگر تصویر دنیایی که همه چیز آن با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل پرداخت و معامله باشد دور از دسترس نیست. اما آیا ارز دیجیتال می تواند جای پول کاغذی را بگیرد؟ چه موانعی بر سر این راه وجود دارد؟

رشد ارزهای دیجیتال در دهه اخیر

در دهه اخیر، ارزهای دیجیتال با چنان سرعتی در حال رشد و گسترش بودند که بسیاری از این دوره به عنوان انقلاب بازارهای مالی یاد می‌کنند. در درجه اول، اکثر افراد از این کلاس از دارایی به عنوان بستری برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند اما هدف واقعی ارزهای دیجیتال چیزی بیشتر از سرمایه‌گذاری است. این ارزها قصد دارند تا جایگزین پول کاغذی و فیات شوند و به عنوان یک دارایی بین‌المللی در سراسر جهان فعالیت کنند. بنابراین، اولین وظیفه‌ای که رمزارزها برای رسیدن به این هدف داشتند، جلب اعتماد عمومی بود تا بتوانند توانمندی‌های خود را برای جهانی شدن اثبات کنند.

اکنون دارایی‌های دیجیتال جزو محبوب‌ترین طبقه دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌روند و ارزش این بازار که در سال ۲۰۱۰، ارزش تنها چند میلیون دلار بود در سال ۲۰۲۲، به بیش از ۱ تریلیون دلار رسیده است. امروزه ارزهای دیجیتال در دنیای بازی، سینما، هنر، معاملات و تقریبا هر چیزی که در اطراف ما است نقش دارند و کاربردهای آن‌ها بسیار گسترده شده است. همچنین با سودهای عظیمی که به سرمایه‌گذاران خود داده‌اند کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که چیزی درباره دنیای رمزارزها نداند.

تعریف ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال در واقع، پول‌ دیجیتالی است که بر بستر فناوری بلاکچین ساخته می‌شود و امکانات بسیار متنوعی را به کاربران ارائه می‌دهند. این ارزها در سال‌های اخیر به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. برای مثال، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و هیچ نهاد مرکزی یا بانکی بر آن‌ها نظارت و کنترل ندارد. این ویژگی باعث شده تا نه‌تنها افراد برای جابجایی پول به بانک و صف‌های طولانی نیاز نداشته باشند بلکه تحت تاثیر قوانین نظارتی نیز قرار نگیرند و اینگونه کنترل تمامی دارایی و تراکنش‌ها به دست کاربر باشد.

تراکنش‌ رمزارزها روی شبکه بلاکچین انجام می‌شود و کاربران می‌توانند در زمان کوتاهی، دارایی دیجیتال خود را در سطح بین‌المللی جابجا کنند. علاوه بر این، امنیت تراکنش‌ها نیز توسط تکنولوژی بلاکچین حفظ می‌شود و هیچ فردی نمی‌تواند در تراکنش‌ها دخل و تصرفی داشته باشد.

تاریخچه ارزهای دیجیتال

تاریخچه ارزهای دیجیتال، به سال ۲۰۰۹ یعنی زمانی که بیت کوین متولد شد برمی‌گردد. در واقع، بیت کوین اولین نمونه ارزهای دیجیتال بود که فرد یا تیمی ناشناس به نام ساتوشی ناکاماتو توانست آن را روی بلاکچین به صورت عملی اجرا کند. این یعنی پیش از بیت کوین ارزهایی مانند eCash در سال ۱۹۸۳ نیز ساخته‌ شدند که پروژه‌ آن‌ها موفقیت‌آمیز نبود و شکست خوردند.

با این حال، ساتوشی با درس گرفتن از اشتباهات این پروژه‌های شکست خورده توانست بیت کوین را بسازد. بیت کوین خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد محبوبیت پیدا کرد و به دنبال آن ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم، لایت کوین و .. با فناوری‌های جدیدتر پدید آمدند. امروزه بیش از ۲۳۰۰۰ ارز دیجیتال در جهان برای مبادله و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

مزایای ارزهای دیجیتال

با افزایش روز به روز محبوبیت ارزهای دیجیتال، دیگر کم کم همه به این باور رسیده‌اند که به زودی این ارزها جای پول‌های کاغذی را می‌گیرند. در واقع، این ارزها مزایایی دارند که در مقایسه با پول کاغذی آن‌ها را به گزینه مناسب‌تری تبدیل می‌کند. رمزارزها بر روی یک شبکه غیر متمرکز کار می‌کنند که توسط هیچ مقام مرکزی یا دولتی کنترل نمی‌شود. این بدان معناست که تراکنش این ارزها می‌تواند سریعتر و با هزینه کمتری نسبت به سیستم‌های بانکداری سنتی پردازش شوند. این ارزها همچنین از تکنیک‌های رمزگذاری پیشرفته برای اطمینان از امنیت تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و نسبت به سیستم‌های بانکی سنتی در برابر تقلب و هک مقاوم‌تر هستند.

بنابراین، هر کسی در هر جای جهان که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند ارزهای دیجیتال را معامله کند. می‌توان گفت که به کمک کریپتوکارنسی ما بالاخره می‌توانیم یک دسترسی جهانی عادلانه به سیستم‌های مالی ایجاد کنیم.

از همه مهم‌تر، این است که به دلیل خاصیت عرضه محدودی که برخی رمزارزها مانند بیت کوین دارند، در برابر تورم بسیار مقاوم‌اند و با گذشت زمان ارزشمندتر می شوند. در نتیجه، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مشابه نرخ تورمی را که در طول تاریخ در کشورهایی مانند آلمان، ونزوئلا و زیمبابوه و البته ایران دیده می‌شود، تجربه نمی کنند.

اما به عقیده بسیاری ناشناس بودن تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، دلیل اصلی است که رمزارزها باید جای پول کاغذی را بگیرند. البته این بیشتر نظر افرادی است که نمی‌خواهند یک مقام مرکزی مانند یک بانک، شرکت کارت اعتباری یا دولت بداند که آن‌ها از پول خود برای چه استفاده می‌کنند.

چالش ها و مشکلاتی که جایگزینی ارزهای دیجیتال به جای پول کاغذی ممکن است به وجود بیاورد

اگرچه ارزهای دیجیتال محبوب هستند و می‌توانند در هر جایی به کار ما بیایند اما بدون شک هنوز مشکلاتی دارند که مانع جایگزینی کامل آن‌ها با پول کاغذی شده است. برای نمونه، یکی از اصلی‌ترین دلایلی که ارزهای دیجیتال تاکنون جایگزین پول فیات نشده‌اند نوسانات آن‌ها است.

اکثر مردم و کشورهای جهان ترجیح می‌دهند یک واحد پولی باثبات که نشانه‌ای از یک اقتصاد سالم است داشته باشند. در حالی که ارزهای دیجیتال، حتی بیت کوین، ممکن است روزانه ده‌ها درصد نوسان را تجربه کند و این می‌تواند مشکلات سود و زیان جدی را برای مردم یک جامعه به وجود آورد.

به علاوه، از آنجا که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند قدرت دولت و بانک‌ها در کنترل این ارزها تقریبا صفر است و کار محاسبات اقتصادی و رشد کشور را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

بنابراین، ارزهای دیجیتال نه‌تنها به رشد کشور کمک نمی‌کنند بلکه نمی‌توانند در تولیدات ناخالص داخلی نیز شمرده شوند. بدین ترتیب، با جایگزین شدن ارزهای دیجیتال ممکن است بخش عظیمی از سرمایه ملی بدون این که بتوان آن را ردیابی کرد به سرقت برود.

همچنین اگر رمزارزها از نظر استفاده از پول نقد پیشی بگیرند، ارزهای سنتی بدون هیچ وسیله ای ارزش خود را از دست خواهند داد و برای این که این ارزها برای دولت قابل کنترل باشند باید شبکه و زیرساخت‌هایی تازه راه‌اندازی شود.

آینده ارزهای دیجیتال

شکی نیست که آینده ارزهای دیجیتال، جدای از جایگزین شدن آن با پول نقد، روشن است. این ارزها پتانسیل‌ها و کاربردهای زیادی دارند و می‌توانند کمک‌های مختلفی به اقتصاد جهانی داشته باشند. برای نمونه، همانطورکه گفتیم این ارزها می‌توانند به راه‌اندازی یک سیستم درآمد عادلانه جهانی کمک کند. با استفاده از این ارزها و معاملات آن‌ها همچنین افراد از واسطه‌هایی مانند بانک و موسسات مالی خلاص می‌شوند و می‌توانند در سریعترین زمان ممکن دارایی خود را جابجا کنند.

اما به طور کلی، آینده ارزهای دیجیتال می‌تواند وابسته به پذیرش آن‌ها توسط دولت‌ها و مردم متغیر باشد. در صورتی که این ارزها در بخش‌های مختلفی پذیرفته شوند کاربردهای آن‌ها نیز بیشتر و محبوبیت نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین با توسعه بلاکچین و افزایش تعداد کاربران انتظار می‌رود شاهد بهبود خدمات این ارزها نیز باشیم. شما می‌توانید برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، به صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت مراجعه کنید و بدون نیاز به واسطه ارز دیجیتال بخرید.

سناریوهای احتمالی پیش رو

در پاسخ به این که آیا ارزهای دیجیتال می تواند جای پول کاغذی را بگیرد یا خیر، به طور کلی نظرات مختلفی دارد. همانطور که گفتیم، می‌توان گفت که آینده ارزهای دیجیتال روشن است. انتظار می‌رود که ارزهای دیجیتال در سال‌های آینده به رشد خود ادامه دهند و به بخشی مهم از اقتصاد جهانی تبدیل شوند. اما برای آینده ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات چند سناریو متحمل است:

استفاده همرمان با فیات

سناریوی اول، حالتی است که هم‌اکنون در حال تجربه آن هستیم. حالتی که ارزهای دیجیتال همزمان با ارزهای فیات وجود دارند و به عنوان یک طبقه دارایی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شوند. در این سناریو، ارزهای دیجیتال همچنان یک دارایی پرریسک و پرنوسان هستند. در کنار سرمایه‌گذاری، کاربردهای مختلفی نیز مانند خرید و فروش‌، بازی، متاورس و ... نیز علاوه بر کاربردهایی که در آینده اضافه می‌شوند وجود خواهند داشت.

جایگزینی فیات

در سناریوی دوم، ارزهای دیجیتال به عنوان یک جایگزین برای ارزهای فیات پذیرفته می‌شوند. در این سناریو، ارزهای دیجیتال به طور گسترده‌ای برای پرداخت‌های خرد و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند. البته برای جایگزینی کامل فیات با رمزارزها نیاز به راه‌اندازی یک سیستم مالی جدید و پیشرفته با زیرساخت‌های تازه است و تمامی کشورها باید قوانین تازه‌ای برای ارزهای دیجیتال وضع کنند. همچنین ممکن است ارزهای دیجیتال با نوسانات کمتر مانند تتر یا سایر استیبل کوین‌ها در این سناریو نقش پررنگ‌تری داشته باشند.

نظرات کارشناسی مختلف درباره جایگرینی فیات با ارز دیجیتال

درباره جایگزینی ارزهای فیات با کریپتو کارنسی، کارشناسان نظرات مختلف و متفاوتی دارند. برخی از کارشناسان معتقدند که این جایگزینی در آینده نزدیک امکان‌پذیر خواهد بود، در حالی که برخی دیگر این جایگزینی را دشوار و زمان‌بر می‌بینند. پس بیاید تا با هم به بررسی این نظرات بپردازیم.

نظرات موافق

طرفداران جایگزینی فیات با ارز دیجیتال بر این باورند که ارزهای دیجیتال مزایای زیادی نسبت به فیات دارند. امنیت بیشتر، سرعت تراکنش بالاتر و هزینه‌های کمتر مزایایی هستند که این ارزها را به پول کاغذی برتری می‌دهند. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال می‌توانند برای طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده شوند، از جمله پرداخت‌های خرد، سرمایه‌گذاری، و تامین مالی. این امر می‌تواند به افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال کمک کند. برخی از نظرات موافق ارزهای دیجیتال عبارتند از:

· بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت: «ارزهای دیجیتال پتانسیل زیادی برای تغییر اقتصاد جهانی دارند. آن‌ها می‌توانند معاملات را ارزان‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر کنند.»

· وارن بافت، سرمایه‌گذار میلیاردر: «ارزهای دیجیتال دارای پتانسیل زیادی هستند. آن‌ها می‌توانند سیستم مالی جهانی را متحول کنند.»

· ریچارد برنسون، بنیانگذار شرکت ویرجین گلوبال: «ارزهای دیجیتال آینده پول هستند. آن‌ها می‌توانند به مردم در سراسر جهان کمک کنند تا به طور ایمن و مقرون به صرفه پول ارسال و دریافت کنند.»

نظرات مخالف

اما از سوی دیگر، عده بسیاری از کارشناسان مخالف جایگزینی پول کاغذی با ارزهای دیجیتال هستند. این افراد بر این باورند که ارزهای دیجیتال هنوز مشکلاتی دارند که باید برطرف شوند. نوسانات بالا، امکان تقلب و کلاهبرداری و پذیرش محدود برخی از مشکلاتی هستند که رمزارزها هنوز باید آن‌ها را حل کنند. برخی از نظرات مخالف با جایگزینی رمزارزها عبارتند از:

· جروم پاول، رئیس فدرال رزرو: «ارزهای دیجیتال هنوز یک کلاس دارایی نوپا هستند. آن‌ها هنوز مشکلاتی دارند که باید برطرف شوند.»

· کریستوفر وایلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC): «ارزهای دیجیتال می‌توانند ابزاری برای کلاهبرداری و تقلب باشند.»

· مارتین ولفوویتز، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری BlackRock: «ارزهای دیجیتال پتانسیل زیادی برای تغییر اقتصاد جهانی دارند. با این حال، بعید است که در آینده نزدیک جایگزین فبات شوند.»

جمع بندی

دنیای ارزهای دیجیتال یک طبقه جدید از دارایی‌ها هستند و هنوز بخش‌های ناشناخته بسیاری دارند. اما در پاسخ به این که آیا ارزهای دیجیتال می تواند جای پول کاغذی را بگیرد، باید بگوییم این رویداد حداقل به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد. ارزهای دیجیتال باید به مشکل نوسانات خود غلبه کنند تا بتوان آن‌ها را آسانتر برای معاملات عملی خارج از سرمایه‌گذاری پذیرفت. در مجموع، باید دید در آینده چه تغییرات و اتفاقاتی برای دنیای کریپتو خواهد افتاد.

اخبار مرتبط
هر دستگاه استخراج بیت‌کوین (ماینر) به طور متوسط توان مصرفی به‌اندازه پنج یخچال ۲۰ فوت و چهار کولر آبی دارد و به همین دلیل استخراج‌های غیرمجاز به دلیل ایجاد اختلال در شبکه توزیع، می‌تواند باعث بروز آسیب به وسایل برقی شهروندان شود.
پلتفرم‌هایی مانند اوپن‌سی (OpenSea) و نیفتی گیتوی (Nifty Gateway) امکان خریدوفروش NFTها را فراهم می‌کنند. وظیفه شما برای کسب درآمد این است که روندهای بازار را بررسی کنید تا بتوانید NFTهای خود را با بهترین قیمت بخرید و به بهترین قیمت به فروش برسانید.
بازار ارز دیجیتال در سال‌های اخیر به دلیل داشتن فرصت‌های زیاد برای کسب سود، بسیار محبوب شده است. سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هر چند در کلیات بسیار شبیه سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند سهام یا فارکس است اما تفاوت‌هایی هم با آن‌ها دارد.
مبادله ریپل روشی متمرکز است که کمک می‌کند تا تراکنش‌های برون مرزی را سریع‌تر و با کارمزد کمتر انجام دهید. در این مطلب نگاه دقیق‌تری به ریپل خواهیم داشت و نحوه عملکرد آن را توضیح می‌دهیم. ریپل سابقه‌ای طولانی در بین ارز‌های دیجیتال دارد و حتی ۴ تا ۵ سال قبل از بیت کوین پیشی گرفته است. با این حال، علیرغم تاریخچه آن، بسیاری از کاربران هنوز ریپل و XRP و نحوه ارتباط این دو را با هم اشتباه می‌گیرند

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها