چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April

هشدار به خریداران طلا درباره مالیات خرید

08 اسفند 1402
هشدار به خریداران طلا درباره مالیات خرید

معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه صدور صورتحساب الکترونیکی به صورت کلی به عهده فروشنده است، گفت: مالیات بر ارزش افزوده بر اساس صورتحساب‌های الکترونیکی ثبت شده محاسبه می شود.

به گزارش بانک اول به نقل از مهر، اشکان هراتی، معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی درباره قوانین مربوط به صورتحساب‌های الکترونیکی گفت: صدور صورتحساب الکترونیکی به صورت کلی به عهده فروشنده بوده و خریدار هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد. چنانچه طرف دیگر قرارداد نیز خود یکی از مودیان باشد و برای کسب و کار خود خریدی انجام دهد، می‌تواند صورتحساب الکترونیکی را در کارپوشه خود مشاهده کند.

وی افزود: صورتحساب الکترونیکی دربردارنده اطلاعات فروشنده است و خریدار می‌داند که از یک مودی واقعی خرید کرده است. مهم‌ترین ویژگی این صورتحساب این است که کدی ۲۲ کاراکتری است که از ۴ بخش تشکیل شده ۶ کاراکتر آن به کد شناسه یکتا اشاره دارد.

هراتی اظهار کرد: زمانی که خریداران خود در جایگاه مودی باشند، می‌توانند صورتحساب صادر شده را در کارپوشه خود ببینند و ۳۰ روز زمان برای تأیید آن وجود دارد. اگر عدم تأیید در این بازه از طرف خریدار انجام نشود، در نهایت پس از ۳۰ روز تأیید به صورت خودکار صورت گرفته و اعتبار این معامله برای خریدار لحاظ می‌شود. اگر خریدار صورتحساب الکترونیکی را دریافت نکند، این اعتبار برای آن‌ها لحاظ نخواهد شد.

وی افزود: یکی از وظایف فروشنده این است که بعد از صدور صورتحساب، نسخه‌ای چاپی یا غیر چاپی از صورتحساب را در اختیار خریدار قرار دهد. به طور کلی ما سه نوع صورتحساب داریم. نوع اول صورتحسابی است که مشخصات خریدار نیز در آن درج شده و وی به عنوان یک مودی می‌تواند بعداً به جهت مالیات بر ارزش افزوده‌ای که پرداخته است، از سازمان امور مالیاتی اعتبار دریافت کند. صورتحساب نوع دو، مشخصات خریدار را در بر ندارد. یعنی مصرف‌کننده نهایی که مردم عزیز هستند، صورتحسابی با کد شناسه یکتا دریافت می‌کنند.

وی در مورد مالیات بر ارزش افزوده طلا گفت: نکته مهم این است که به اصل طلا مالیات بر ارزش افزوده تعلق نمی‌گیرد و تنها اجرت و دستمزد هستند که مشمول مالیات می‌شوند. لذا خریداران به هیچ عنوان برای کالای معاف از مالیات، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی‌کنند.

هراتی در مورد مزایای صدور و دریافت صورتحساب الکترونیکی اظهار کرد: به موجب ماده ۴ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مأمور سازمان مالیاتی به هیچ عنوان حق مراجعه به دفاتر کسانی که صورتحساب الکترونیکی صادر کرده و در چارچوب این قانون حرکت می‌کنند را ندارد. نکته حائز اهمیت این است که مالیات بر ارزش افزوده بر اساس صورتحساب‌های الکترونیکی ثبت شده محاسبه خواهد شد. یعنی در اینجا مودی تا زمانی که مرتکب تخلف نشده، یک شخص کاملاً قابل اعتماد است.

اخبار مرتبط
بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی، ازآنجایی‌که بازار طلا با مشکلاتی از قبیل فعالیت بدون دریافت مجوز، خریدوفروش با حساب‌های اجاره‌ای و فعالیت‌های ارزی برخی سودجویان به اسم طلافروش و فروش طلا با عیار پست مواجه است، این بازار نیازمند یک ساماندهی در تمامی بخش‌های صنفی و معاملاتی خود می باشد.
، بازار امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است.
با برگزاری بیستمین حراج حضوری شمش طلای مرکز مبادله ایران، حجم معاملات این تالار طی 3 ماه از مرز 2,7 تن گذشت.، حراج حضوری شمش طلا از 27 دی ماه 1402 در مرکز مبادله ایران آغاز و با گذشت 3 ماه و برگزاری 20 حراج، 2716 کیلوگرم شمش طلای استاندارد با عیار حداقل 995 در هزار معامله شد.
آن‌طور که آمارها نشان می‌دهند نیم‌سکه نه فقط در بازار آزاد، بلکه در حراج‌های مرکز مبادله نیز در صدر تقاضای متقاضیان است. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی سقف تراکنش غیرحضوری دوبرابر شده و روزانه به ۲۰۰میلیون تومان رسیده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها