پنجشنبه, 28 تیر 1403 2024,July

همه چیز درباره دریافت ارز مسافرتی و حج در سال 1402+ مدارک لازم

10 اسفند 1402
همه چیز درباره دریافت ارز مسافرتی و حج در سال 1402+ مدارک لازم

ارز مسافرتی در واقع کمک‌هزینه سفر بانک مرکزی به ایرانی‌هایی است که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند. البته تا مدتی قبل ارز مسافرتی به همه مسافران خارجی تعلق نمی‌گرفت و مثلا اگر کسی قرار بود زمینی به سفر خارجی برود، ارز مسافرتی به او نمی‌دادند. یا ارز اختصاص داده شده برای مسافران به کشورهای بدون ویزا با کشورهایی که ویزا نیاز داشتند، فرق داشت. اما در حال حاضر به همه کسانی که عازم مسافرت خارج از کشور هستند، ارز مسافرتی تعلق می‌گیرد. اما مقدار ارز مسافرتی چقدر است؟

 1. سفرهای هوایی: ۱۰۰۰ یورو
 2. سفرهای زمینی و ریلی و دریایی؛ 300 یورو

به گزارش بانک اول ارز مسافرتی امکان قانونی برای گرفتن ارز خارجی و سفر به کشورهای دیگر است. از آن گذشته قیمت ارز مسافرتی که بانک مرکزی روزانه آن را به صرافی‌های بانک‌های فروشنده اعلام می‌کند، از قیمت آزاد آن پایین‌تر است و برای همین همه مسافرانی که قصد سفر خارجی دارند، ترجیح می‌دهند از سهمیه ارز مسافرتی 1401 استفاده کنند.

نکته: ارز مسافرتی‌ که بانک مرکزی اعلام کرده به مسافران پرداخت می‌کند، بر مبنای  یورو است. اما در زمان تحویل گرفتن مبلغ ارز، می‌توانید یکی از سه ارز دلار، یورو یا پوند را با توجه به مقصد سفر از صرافی بانک یا دستگاه خودپرداز تحویل بگیرید.

شرایط دریافت ارز مسافرتی در سال 1402

بانک‌ها برای این‌که ارز مسافرتی تنها به دست کسانی برسد که قصد سفر خارجی دارند و دست دلال‌ها از دلار و یورو مسافرتی کوتاه شود، آن را در شعبه بانک فرودگاه و بعد از عبور از گیت تحویل مسافران می‌دهد تا تضمینی برای انجام قطعی سفر باشد. برای گرفتن ارز مسافرتی از یک هفته پیش از تاریخ پرواز یا سفر، می‌توانید برای گرفتن آن اقدام کنید.

 • ارز مسافرتی یکبار در سال به هر نفر تعلق می‌گیرد و هر تعداد سفر خارجی هم در طول یکسال داشته باشید، تنها یک مرتبه امکان گرفتن ارز مسافرتی دارید.
 • افراد زیر 12 سال هم حق استفاده از سهمیه ارز مسافرتی سال 1401 را ندارند.
 • به کسانی که گذرنامه سیاسی دارند هم ارز مسافرتی نمی‌دهند.
 • ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور هم تعلق نمی‌گیرد.

نکته: اگر هم قصد مراجعه به بانک و واریز پول برای گرفتن حواله ارز مسافرتی را دارید، باید طی ساعات 9 صبح تا 12:30 این کار را انجام بدهید، چون قیمت اعلامی بانکی مرکزی برای دریافت ارز مسافرتی تنها تا همین زمان اعتبار دارد.

کدام بانک‌ها ارز مسافرتی دارند؟

بانک مرکزی ۵ بانک را به عنوان فروش ارز مسافرتی تعیین کرده است؛ این بانک‌ها عبارتند از:

 1. بانک ملی (ارز مسافرتی)
 2. بانک سامان (ارز مسافرتی)
 3. بانک ملت (ارز مسافرتی)
 4. بانک تجارت (ارز زیارتی)
 5. بانک پارسیان (ارز زیارتی)
 6. اپلیکیشن بله (ارز مسافرتی)

نکته: بهترین کار پرداخت هزینه ارز مسافرتی به صورت آنلاین و گرفتن ارز از باجه صرافی یا دستگاه خودپرداز داخل فرودگاه است.

بعد از مراجعه به شعبه ارزی این بانک‌ها و پرداخت وجه و عوارض خروج از کشور، حواله‌ ارزی به شما می‌دهند. این حواله را در فرودگاه محل پرواز به شعبه همان بانک می‌برید و ارز مسافرتی خودتان را تحویل می‌گیرید و به ادامه سفر می‌پردازید. یادتان باشد هر کدام از این بانک‌ها مراحل و شرایط مخصوصی برای انجام کارهای بانکی حواله ارزی دارند که با همدیگر متفاوت هستند.

بانک‌های متصدی ارز مسافرتی، هر روز صبح قیمت یورو مسافرتی را از بانک مرکزی می‌گیرند و بعد نسبت به فروش با همان قیمت اقدام می‌کنند. برای همین هم تا قیمت ارز در همان روز مشخص نشود، بانک‌ها حواله صادر نمی‌کنند و گاهی باید در شعبه منتظر ماند.

ارز مسافرتی بانک ملی

بانک ملی به دلیل تعداد زیاد شعبه‌های ارزی، معمولا تعداد زیادی از متقاضیان ارز مسافرتی را پوشش می‌دهد. اگر شما هم این بانک را برای گرفتن ارز مسافرتی انتخاب کردید، یادتان باشد از ۷ روز پیش از پرواز برای گرفتن حواله و کارهای بانکی ارز مسافرتی به شعب این بانک بروید.

دریافت ارز مسافرتی با اپلکیشن بله

ساده‌ترین راه برای مسافران خارج کشور برای دریافت ارز مسافرتی گرفتن آن از اپلیکیشن بله است. کافی است اپلیکیشن بله را روی گوشی‌تان نصب کنید. بعد هم این مراحل را طی کنید و کاملا غیرحضوری ارز مسافرتی خودتان را دریافت کنید.

 • وارد پیامرسان بله شوید.
 • از منوی پایین صفحه گزینه بانک من را انتخاب کنید.
 • گزینه ارز مسافرتی را انتخاب کنید
 • حالا نوبت انتخاب «درخواست ارز مسافرتی» است.
 • اطلاعات فردی خودتان ( نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، کد پستی، شماره گذرنامه، تاریخ تولد) را وارد کنید.
 • گزینه‌های «مقیم ایران هستم» و «درستی اطلاعات وارد شده را تایید می‌کنم» را انتخاب و روی دکمه «تایید و ادامه» بزنید.
 • کنار قسمت «متن تعهدنامه را خوانده و آن را تایید می‌کنم» را تیک بزنید.
 • اطلاعات پرواز شامل: انتخاب تاریخ پرواز، انتخاب فرودگاه، انتخاب کشور مقصد را وارد کرده و در پایان گزینه «تایید و ادامه» را انتخاب کنید.
 • مشخصات ارز (نوع ارز دریافتی و تعداد ارز) را وارد کنید.
 • مبلغ ریالی مقدار ارز ی که انتخاب کرده‌اید را پرداخت کنید و از شناسه فروش که برایتان صادر شده اسکرین شات بگیرید.
 • کار دیگری باقی نمانده و روز پرواز در فرودگاه از صرافی بانک یا دستگاه خودپرداز ارز مسافرتی خودتان را بعد از نشان دادن گذرنامه و ارائه شناسه فروش تحویل بگیرید.

نحوه دریافت ارز مسافرتی از خودپرداز فرودگاه

در فرودگاه مبدا بعد از عبور از گیت فرودگاه سراغ دستگاه خودپرداز یکی از بانک‌های عامل گرفتن ارز مسافرتی بروید و این مراحل را انجام بدهید:

 1. گزینه «ارز مسافرتی» را انتخاب کنید.
 2. روی گزینه «ثبت دستی کد ملی» بزنید و شماره ملی خودتان را وارد کنید.
 3. نوع سفرتان را انتخاب کنید: مرزنشینی هوایی/ مرزنشینی زمینی و دریایی / ورزشکاران / عتبات عالیات زمینی و دریایی / سفر سیاحتی / سفر حج/عتبات عالیات هوایی
 4. اطلاعات وارد شده را تایید کنید.
 5.  ارز موردنظرتان را با اسکناس از خودپرداز فرودگاه تحویل بگیرید.

مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی

 • اصل و کپی گذرنامه (از اعتبار گذرنامه حداقل شش ماه باقی مانده باشد)
 • اصل و کپی بلیت هواپیما (مهر آژانس هواپیمایی یا کد رهگیری و اطلاعات پرواز روی بلیت)
 • اصل کارت ملی
 • اصل رسید واریز عوارض خروج از کشور
 • اصل و تصویر ویزا (در صورتی که کشور مقصد نیاز به ویزا دارد)
 • تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا اینترنتی
 • پرداخت مابه‌تفاوت ریالی قیمت ارز در آن روز ( علاوه بر این، بانک‌ها کارمزدی را هم برای فروش ارز در نظر می‌گیرند)

ارز مسافرتی حج سال ۱۴۰۲

با تصویب دستورالعمل فروش ارز به حجاج در سال ۱۴۰۲؛ سقف فروش ارز برای هر زائر بدون شرایط سنی حداکثر ۵۰۰ دلار تعیین شده است. نرخ فروش ارز در سامانه ارزی ملی یعنی همان نرخ صرافی ملی که در حال حاضر بیش از ۴۲ هزار تومان است، مبنای قیمت فروش ارز به حجاج است. همه مراحل فروش ارز شامل اخذ استعلام اطلاعات زائر ثبت اطلاعات فروش و صدور اسناد حسابداری در سامانه ارزی ملی انجام می گیرد. همچنین فروش ارز حج تمتع سال جاری صرفا به بانک ملی ایران محول شده است.

اخبار مرتبط
هر قطعه سکه طرح قدیم امروز بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد.
دلار نیوزیلند با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۰.۶۰۷۱ دلار آمریکا رسید، اما معاملات آتی نشان داد که بازار‌ها به شرط بندی خود در مورد کاهش سه مرحله ای نرخ بهره توسط بانک مرکزی نیوزیلند در سال جاری پایبند هستند.
سی و هشتمین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز یکشنبه 31 تیر ماه 1403 برگزار خواهد شد. متقاضیان خرید شمش طلای مرکز مبادله ایران می‌توانند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (350 میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت 24 روز شنبه 30 تیرماه، در سی و هشتمین حراج این مرکز شرکت کنند.
به طور کلی، در مذهب اسلام خرید و فروش طلا به عنوان یک سرمایه گذاری یا کالای تجاری مجاز است. طلای آب شده نیز مانند سایر اشکال طلا، مشمول احکام شرعی مربوط به خرید و فروش طلا می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها