یکشنبه, 31 تیر 1403 2024,July

چرا در سکه‌های کوچکتر حباب بیشتر است؟ / ربع سکه ۷۳ درصد حباب دارد (۲۱ اسفند ۱۴۰۲)

21 اسفند 1402
چرا در سکه‌های کوچکتر حباب بیشتر است؟ / ربع سکه ۷۳ درصد حباب دارد (۲۱ اسفند ۱۴۰۲)

با توجه به قیمت روز انواع سکه و بررسی محاسبه ارزش ذاتی و حباب سکه، سکه گرمی و ربع سکه بیشترین حباب را دارند.

به گزارش بانک اول ، امروز دوشنبه ۲۱ اسفندماه اونس جهانی دلار به ۲۱۷۹ دلار و نرخ دلار آزاد نیز در بازار به ۵۹ هزار و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است. 

ارزش ذاتی قیمت سکه امامی ۳۰ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۶۳۱ تومان و قیمت لحظه‌ای آن نیز ۳۶ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان است که حبابی به میزان ۵ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۳۶۹ تومان (۱۹ درصد) دارد.

سکه تمام بهار آزادی نیز با وجود حباب ۳ میلیون و ۸۵۲ هزار و ۳۶۹ تومانی، حبابی ۱۹ درصدی دارد. ارزش ذاتی این سکه ۳۰ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۶۳۱ تومان است که در بازار ۳۴ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. 

کوچکتر‌های بازار سکه شامل نیم سکه نیز در بازار امروز حباب ۳۵ درصدی و ربع سکه و سکه گرمی هم حباب ۷۳ درصدی دارند. 

ارزش ذاتی سکه امروز ۱۵ میلیون و ۲۲۱ هزار و ۹۴۴ تومان است که در بازار ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. 

ربع سکه نیز با وجود داشتن حباب بیش از ۵.۵ میلیون تومانی، در بازار ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. 

سکه گرمی نیز ارزش ذاتی ۳ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۴۸۵ تومانی دارد که در بازار به قیمت ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. 

حمیده صادقی کارشناس اقتصادی در رابطه با وجود حباب بیشتر در سکه‌های کوچکتر گفت: سکه هر چه کوچکتر باشد حباب بیشتری دارد. چرا که طلای کمتری در آن به کار رفته است. 

وی ادامه داد: از طرف دیگر سکه‌های کوچکتر به دلیل داشتن قیمت مناسب تر، برای سرمایه گذاری مورد اقبال بیشتری قرار می‌گیرند. در واقع، چون تقاضا در این سکه‌ها بیشتر است، حباب آن نیز بیشتر می‌شود.

اخبار مرتبط
خرید شمش طلا از سوی چهار دسته از متقاضیان انجام شده است. دسته اول تولیدکنندگان و سازندگان فعال مصنوعات طلا که دارای پروانه کسب مجاز و معتبر هستند، شناخته می‌شوند. گروه دوم فروشندگان عمده شمش طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر به‌حساب می‌آیند. خرده فروشان طلای آبشده دارای پروانه کسب مجاز و معتبر سومین دسته از خریداران شمش طلا مرکز مبادله هستند و نهایتا بانک‌ها به‌شرط دریافت تاییدیه از سوی ‎بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توانستند در حراج شمش طلا اقدام به خرید کنند.
در روز جاری بهای هر انس طلا در بازارهای جهانی ۲ هزار و ۳۹۹ دلار است که نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه) ۶۴ دلار کاهش داشته است.
بازار امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است.
سی و هشتمین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، فردا (یکشنبه، ۳۱ تیر ماه) برگزار خواهد شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها