دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

سود ۲۰ میلیونی از تفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد/ تفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد

23 اسفند 1402
سود ۲۰ میلیونی از تفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد/ تفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد
قیمت یورو دولتی و آزاد نزدیک ۲۰ هزار تومان تفاوت دارد و با احتساب سهمیه هزار یورویی، بحث سود ۲۰ میلیونی مطرح می‌شود

به گزارش بانک اول تفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد همزمان با آخرین روز‌های امسال حدود ۳۰ درصد به نفع متقاضیان تمام می‌شود.

 ارز مسافرتی درحال حاضر نهایتا معادل هزار یورو به خریداران واجد شرایط تعلق می‌گیرد و طبق اعدادوارقام اعلامی از سوی دلال‌ها و صرافی‌های بانکی، پای حاشیه سود تقریبا ۲۰ میلیونی وسط می‌آید. البته سهمیه ارز مسافرتی با درنظر گرفتن شرط‌وشروط خاصی تا هزار یورو افزایش پیدا می‌کند وگرنه مسافرانی که راهی ترکیه، عتبات عالیات، ارمنستان و گرجستان می‌شوند، نهایتا معادل ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی یا اسکناس معادل آن دریافت می‌کنند.

تفاوت یورو دولتی و آزاد

قیمت یورو آزاد، اما فعلا در محدوده ۶۵ هزار قرار دارد و با این اوصاف خرید سهمیه ارز مسافرتی که برمبنای نرخ دولتی است، حدود ۳۰ درصد زیر نرخ بازار آزاد تمام می‌شود. فراموش نکنید خرید هزار یورو از بازار آزاد فعلا نزدیک ۶۵ میلیون آب می‌خورد.
ارز مسافرتی با این حال به‌شرطی معادل هزار یورو به هر مسافر تعلق می‌گیرد که اولا سفر به شکل هوایی باشد و در قدم بعدی مسافر برای ورود به کشور دوم احتیاج به ویزا داشته باشد؛ وگرنه سهمیه ارز مسافرتی طبق بخشنامه قبلی بانک مرکزی از هزار به ۳۰۰ یورو تقلیل پیدا می‌کند.

تفاوت لیر دولتی و آزاد

قیمت لیر ترکیه توسط صرافی‌های بانکی هزار و ۳۱۵ تومان اعلام می‌شود. همین اسکناس در بازار آزاد ارز امروز یکشنبه ۲۰ اسفند توسط دلال‌های حاضر در میدان فردوسی معادل هزار و ۸۶۵ تومان به خریداران پیشنهادی شده است.

قیمت لیر ترکیه به این ترتیب در صرافی بانکی و بازار آزاد ۵۵۰ تومان تفاوت دارد و این عدد به‌معنی اختلاف ۲۹ درصدی است.

سهمیه لیر دولتی برای مسافرانی که به شکل زمینی یا هوایی راهی ترکیه می‌شوند تفاوتی ندارد و به‌خاطر اینکه ایرانی‌ها بابت حضور در کشور همسایه احتیاجی به ویزا ندارند، نهایتا معادل ۳۰۰ یورو دولتی به آن‌ها لیر دولتی تعلق می‌گیرد؛ یعنی تقریبا ۱۰ هزار و ۴۶۰ لیر.

خرید این میزان لیر ترکیه از صرافی‌های بانکی حول‌وحوش ۱۳ میلیون و ۷۵۴ هزار تومان خرج برمی‌دارد، اما این میزان لیر ترکیه در بازار آزاد ارز تقریبا ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرج روی دست می‌گذارد.

تفاوت دینار عراق دولتی و آزاد

دینار عراق معمولا در دسته ۱۰۰ تایی معامله می‌شود و به‌همین خاطر نرخ دینار عراق را به‌شکل صددینار محاسبه می‌کند.
دینار عراق در بازار آزاد به‌شکل صدتایی چهار هزار و ۵۴۰ تومان قیمت دارد، اما در صرافی‌های بانکی این عدد به سه هزار و ۲۰۷ تومان تنزل پیدا می‌کند.

قیمت دینار عراق با این اوصاف در صرافی بانکی و بازار آزاد فعلا هزار و ۳۳۳ تومان تفاوت دارد. از طرف دیپر شرایطی که برای ایرانی‌هایی که راهی ترکیه می‌شوند فرقی با زائران عتبات عالیات ندارد و آن‌ها نیز نهایتا امکان استفاده از ۳۰۰ یورو دولتی یا ارز معادل آن را خواهند داشت. یعنی چقدر؟ ۴۳۰ هزار دینار عراق.

تفاوت درام ارمنستان دولتی و آزاد

درام ارمنستان مثل دینار عراق در دسته ۱۰۰ تایی فروخته می‌شود و امروز یکشنبه ۲۰ اسفند هر اسکناس ۱۰۰ درام ارمنستان در بازار آزاد ارز معادل ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته شد.

درام ارمنستان با این حال در صرافی‌های بانکی با قیمت کمتری عرضه می‌شود و طبق اعلام بانک مرکزی امروز این عدد ۱۰ هزار و ۴۵۲ تومان ثبت شده است.

قیمت درام ارمنستان به این ترتیب در صرافی بانکی چهار هزار و ۲۹۸ تومان یعنی ۲۹ درصد زیر نرخ بازار آزاد عرضه می‌شود. نکته مهم اینکه ارمنستان از مسافران ایرانی ویزا نمی‌خواهد و حداکثر سهمیه‌ای که به متقاضیان تعلق می‌گیرد، حول‌وحوش ۱۳۱ هزار درام ارمنستان تخمین زده می‌شود.

تفاوت قیمت لاری گرجستان دولتی و آزاد

لاری یکی دیگر از ارز‌های رایج در بازار آزاد است و برای مسافرانی که کشور گرجستان را برای سفر انتخاب می‌کنند اهمیت دارد. امروز یکشنبه ۲۰ اسفند دلال‌های بازار آزاد ارز به خریداران این اسکناس پیشنهادی نزدیک ۲۲ هزار و ۳۸۶ تومان ارائه دادند، اما در صرافی‌های بانکی به متقاضیان این ارز، هر درام ارمنستان ۱۵ هزار و ۸۲۰ تومان تعلق گرفته است.

قیمت لاری گرجستان در صرافی بانکی نزدیک شش هزار و ۵۰۰ تومان کمتر است و این عدد اختلاف ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.

لاری گرجستان به متقاضیان این اسکناس نهایتا معادل ۳۰۰ یورو یعنی ۸۷۰ لاری تعلق می‌گیرد. خرید این میزان لاری از بازار آزاد نزدیک ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. اما موقع خروج از کشور و پای پرواز همین میزان لاری برای متقاضیان ۱۳ میلیون و ۷۶۳ هزار تومان تمام می‌شود.

تفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد

انواع ارز

صرافی بانکی

بازار آزاد

یورو

45 هزار و 948 تومان

65 هزار و 50 تومان

لیر ترکیه

هزار و 315 تومان

هزار و 865 تومان

صد دینار عراق

سه هزار و 207 تومان

چهار هزار و 540 تومان

صد درام ارمنستان

10 هزار و 452 تومان

14 هزار و 750 تومان

لاری گرجستان

15 هزار و 820 تومان

22 هزار و 386 تومان

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها