دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

نکات مهمی که مردم برای خرید طلا باید از طلافروش مطالبه کنند / طلای شما «کُد» دارد؟

19 فروردین 1403
نکات مهمی که مردم برای خرید طلا باید از طلافروش مطالبه کنند / طلای شما «کُد» دارد؟

طلا مشمول استاندارد اجباری است و سازمانی که رعایت استاندارد در این مصنوع جذاب را بررسی و بر آن نظارت می کند، سازمان ملی استاندارد است

به گزارش  بانک اول، در کنار نظارت هایی که توسط استاندارد در این حوزه انجام می شود، آگاهی مردم در این خصوص و مطالبه رعایت استاندارد توسط طلاسازها و طلافروش ها توسط مردم، نقشی بسیار اساسی در افزایش استاندارد این محصول و البته جلوگیری از ضرر و زیان خریدارانی خواهد داشت که امیدوارند با خرید طلا سود کنند، نه ضرر!

مدیرکل استاندارد استان مرکزی اظهار کرد: موضوع فلزات گرانبها و نمونه برداری طلا از بازار، مورد توجه ویژه این اداره کل است.

سید سعید میرنظامی با بیان اینکه طلا حکم سرمایه را در میان مردم دارد و اگر اصالت نداشته باشد گویا پول تقلبی در دست مردم است، گفت: بر این اساس به این حوزه ورود شده و سعی کرده ایم اطلاعات مردم را بالا برده و استانداردسازی در خصوص تمام محصولات مشمول قانون استاندارد از جمله طلا را به مطالبه عمومی تبدیل کنیم. در واقع باید به سمتی برویم که مردم تبدیل به اکثریت شوند و متخلف تبدیل به اقلیت بسیار اندک شود.

وی افزود: در این حوزه، آزمون وسایل سنجش سبک به صورت ویژه انجام شده و تقریبا وسایل سنجش تمام طلافروشی های استان کالیبره شده است. مرجع قضایی نیز در این خصوص بسیار کمک کرده است. از تمام طلافروشی های استان تعهد گرفته شده و مکلف شده اند که طلای فاقد کد که همان طلای غیراستاندارد محسوب می شود را در بازار عرضه نکنند.

کد استاندارد طلا چیست؟

وی با بیان اینکه طلا مشمول کد اجباری است، گفت: این کد شامل یک حرف انگلیسی و یک عدد است که معرف واحد تولیدکننده در هرجای کشور است.

میرنظامی افزود: به صورت کلی، زیر نشان استاندارد تمام محصولات، یک کد ۱۰ رقمی وجود دارد ولی طلا به لحاظ ظرافت و سطح محدود، مشمول نشان نیست و تنها یک کد شناسایی به واحد تولید طلا داده می شود که باید روی محصول درج شود. البته با توجه به اینکه امکان جعل این کد یا ابطال آن نیز وجود دارد، در این خصوص نیز تدبیری اندیشیده شده است. اگر این کد به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ که سامانه متمرکز کشوری برای ردیابی اعتبار تمامی کالاها یا خدمات مشمول استاندارد اجباری باشد، فرستاده شود، می توان اعتبار کد را ردیابی کرد.

برخی زیورالات طلا بسیار ظریف و کوچک هستند و به نظر می رسد که امکان درج کد بر روی آنها وجود نداشته باشد، اما میرنظامی تاکید کرد: امکان درج کد با استفاده از لیزر بر روی تمامی مصنوعات طلا با هر اندازه ای که باشند وجود دارد و هیچ بهانه ای در این خصوص پذیرفته نیست.

طلای شما «کُد» دارد؟

وی خاطرنشان کرد: در نهایت اگر به هر دلیلی قابلیت درج کد روی محصول وجود نداشت، باید به طریقی، کد بر روی طلا ثابت شود، هرچند با دستگاه های لیزری که در حال حاضر وجود دارد، درج کد بر روی محصول طلا در هر اندازه ای که باشد امکانپذیر است.

میرنظامی با تاکید بر اینکه فاقد کد بودن طلا لزوما به معنای غیراستاندارد بودن آن نیست، افزود: در مواردی ممکن است که تولیدکننده طلای استاندارد ساخته باشد ولی تشریفات لازم را طی نکرده و کد استاندارد محصول را دریافت نکرده باشد. کد استاندارد را کارگاه هایی که مصنوعات گرانبها تولید می کنند باید از اداره کل استاندارد استان دریافت کنند.

ناخالصی طلا چیست؟

بر اساس این گزارش، عیار طلا به نسبت طلای خالص استفاده شده در قطعه، به وزن کل قطعه طلا، گفته می‌شود. یعنی درخصوص طلای ۱۸ عیار، اگر وزن طلا یک کیلوگرم باشد، ۷۵۰ گرم طلای خالص در آن وجود دارد و ۲۵۰ گرم، ناخالصی است که این ناخالصی می تواند مس یا نقره باشد.

به گفته میرنظامی، به ازای هر ناخالصی که بیشتر از این میزان در محصول وجود داشته باشد( که در میان طلافروش ها تحت عنوان خط شناخته می شود) برای طلافروش و طلاساز سود ایجاد می شود. واحدهای تولیدی که طلای تولیدی آنها بیش از ۵ خط ناخالصی داشته باشد، به کمیسیون ماده ۴۲ معرفی می شوند و بسته به میزان تخلف انجام شده، تذکر، اخطار، جریمه، تعطیلی خط تولید، معرفی به سطح کشور و مواردی از این دست در انتظار آنها خواهد بود.

وی گفت: مردم نقش اساسی در رعایت قانون استاندارد توسط طلافروش ها دارند. حدود ۶۰۰ طلافروشی در استان هست که ماموران استاندارد نمی توانند به ازای تمامی این واحدها بازرس و کارشناس بگذارند، بر این اساس، هرچه نظارت مردم گسترده‌تر باشد حاشیه امن تخلف برای متخلفان کمتر می شود.

وی افزود: همینکه مردم در زمان خرید طلا درخصوص اینکه محصول مورد نظرشان دارای کد هست یا خیر، از طلافروش سوال کنند، به ایجاد فضای مطالبه در این خصوص و سوق دادن طلافروش ها به سمت اقدام در این حوزه کمک خواهد کرد. مردم کد را از طلافروش بخواهند و کد محصول در فاکتور نیز قید شود.

مواظب سکه های کارتی باشید

میرنظامی با بیان اینکه تخلفات دیگری نیز در این حوزه وجود دارد گفت: مثلا درخصوص سکه هایی که به صورت کارتی عرضه می شود مردم باید بسیار مراقب باشند و آنرا از واحدهای صنفی غیرمعتبر خریداری نکنند.

وی تاکید کرد: اگر مردم محصول فاقد کد نخرند کمک بسیار بزرگی به افزایش کیفیت و استاندارد محصولی خواهد شد که طلافروش ها عرضه می کنند، در واقع آنها مجبورند برای اینکه مشتری را از دست ندهند به اصول استاندارد که مطالبه مردم است توجه کنند.

دنبال برچسب باشید

عملکرد ترازوی طلافروشی‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. بر اساس اعلام استاندارد استان، اگر ترازوی یک طلافروش بیشتر از ۱۰ سوت اختلاف وزن داشته باشد و این امر سه مرتبه مشاهده شود، ابتدا به آن واحد صنفی اخطاریه ابلاغ می‌شود و بعد از آن در صورت عدم توجه به رعایت موازین استاندارد و مشخص شده از طرف اتحادیه و استاندارد، آن واحد صنفی پلمب می‌شود.

میرنظامی اظهار کرد: مردم در زمان خرید طلا باید دقت کنند ترازوی طلافروش ها برچسب آزمون وسایل سنجش سبک داشته باشد و به تاریخ انقضای برچسب نیز دقت کنند. برخی اوقات برچسب هست ولی منقضی شده و باید به این مسئله توجه شود. در فاکتور نیز حتما به مقدار طلایی که نوشته شده و کد شناسه دقت کنند و در صورت مشاهده تخلف در حوزه طلا یا هر محصول دیگری مورد را به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ گزارش داده و واحد صنفی را معرفی کنند، ما به واحد صنفی مورد نظر مراجعه کرده و موضوع را پیگیری می کنیم

وی افزود: ما محدودیت نیروی انسانی داریم و در مجموع طلافروشی ها چند هزار قطعه طلا وجود دارد که باید تک به تک بررسی شوند و اینکار برای هر واحد صنفی ساعت ها زمان می برد و با توجه به تعداد طلافروشی ها نمی توان سالیانه چندین بار اینکار را برای تمامی این واحدها که محصولات ریز بسیار زیادی دارند انجام داد، بهترین کار این است که مردم به کمک استاندارد بیایند و در عین حال که نظارت توسط این سازمان انجام می شود، آنها نیز بازوی نظارتی شوند و طلای غیراستاندارد و فاقد کد نخرند.

میرنظامی تاکید کرد: مردم باید به این نکات توجه ویژه داشته و با دقت و جدیت شاخص های استاندارد بودن محصول را که همان کد کالا و استاندارد بودن ترازوست از طلافروش مطالبه کنند.

ایسنا

اخبار مرتبط
همزمان با کاهش جزیی قیمت طلا، سکه امامی در مسیر صعودی حرکت کرد
حراج جدید شمش طلا فردا سه شنبه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار می‌شود.
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها