دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

نقطه آغاز کاهش دلار؟

26 فروردین 1403
نقطه آغاز کاهش دلار؟
دیروز (شنبه ۲۵ فروردین) روند‌ها در بازار ارز و طلای تهران مثبت بود. قیمت دلار بازار آزاد که روز سه‌شنبه هفته گذشته، فعالیت خود را در کانال ۶۳ هزار تومانی پایان بخشیده بود طی بازار روز‌های تعطیل هفته گذشته و همچنین بازار دیروز با حدود ۲ هزار و ۴۰۰ تومان رشد در رقم ۶۵ هزار و ۸۵۰ تومان به فروش رسید.

به گزارش بانک اول بازار ارز و طلای تهران همچنان هیجانی رفتار می‌کند. به‌نظر می‌رسد ریسک‌های سیاسی هفته‌های اخیر از بین نرفته و معامله‌گران افزایشی با تکیه بر همین ریسک‌ها در حال رشد نرخ ارز هستند.

به عقیده برخی از تحلیلگران در صورتی که توقیف کشتی اسرائیلی در آب‌های خلیج‌فارس با پاسخ جدید مواجه نشود، بازار این اتفاق را به عنوان پاسخ ایران در نظر گرفته و پس از آن روند کاهشی آغاز می‌شود. برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها، روند افزایشی بازار ارز در هفته جدید متوقف نشد.

 

نقطه آغاز کاهش دلار؟///

  • شدید ریسک‌های جنگی و شایعات منتشر شده از سوی دولت‌های خارجی در رابطه با نحوه پاسخگویی ایران به حمله روز یکم آوریل دمشق بار دیگر بازار ارز تهران را تحت‌الشعاع خود قرار داد.
  •  بسیاری از رسانه‌های غربی در روز‌های پایانی هفته گذشته با مطرح کردن احتمالات مختلف، نحوه پاسخگویی ایران به حمله اخیر اسرائیل را بررسی کردند. بسیاری از این رسانه‌ها معتقد بودند که در همین چند روز پیش‌رو ایران به طرق مختلف پاسخ دست‌درازی اسرائیل به کنسولگری خود را خواهد داد. به تبع این اخبار رفتار هیجانی بازار نیز تداوم یافت و نرخ ارز به قله‌های قیمتی جدیدی رسید.
  • در شرایطی که ریسک‌های جنگی در بازار افزایش می‌یابد افراد با هدف در امان نگه داشتن دارایی‌های خود از موج افزایش قیمت‌ها، اقدام به خرید ارز و طلا کرده که با این رشد سطح تقاضا نرخ نیز افزایش می‌یابد. در این میان روز گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران یک کشتی باری اسرائیلی را در تنگه هرمز توقیف کرد که برخی از تحلیلگران این مساله را بخشی از پاسخ ایران به کشور متخاصم تلقی کردند.
  • رسانه العربیه نیز در مطلبی ضمن اشاره به توقیف کشتی اسرائیلی توسط ایران این موضوع را بخشی از پاسخ ایران خواند. به عقیده کارشناسان درصورتی که پس از گذشت چند روز این مساله با واکنش اسرائیل همراه نباشد بازار سیگنال اتمام ریسک را دریافت کرده و روند نرخ دچار تغییر فاز می‌شود. در این میان برخی دیگر از افراد نیز با اشاره به سخنان مقامات نظامی کشور معتقدند که پاسخ ایران به این سادگی نخواهد بود و در نتیجه احتمال کاهش سطح ریسک‌های سیاسی در بازار را قابل بررسی نمی‌دانند.
  • بازار سبز روز شنبه

  • دیروز شنبه 25 فروردین ماه روند‌ها در بازار ارز و طلای تهران مثبت بود. قیمت دلار بازار آزاد که روز سه‌شنبه هفته گذشته (پیش از شروع تعطیلات) فعالیت خود را در کانال 63 هزار تومانی پایان بخشیده بود‌ طی بازار روز‌های تعطیل هفته گذشته و همچنین بازار دیروز با حدود 2 هزار و 400 تومان رشد در رقم 65هزار و 850 تومان به فروش رسید. یورو و پوند نیز در روز گذشته با رشد قیمت‌های 900 و هزار و 220 تومانی نسبت به نرخ‌های پیشین در ارقام 70 هزار و 500 تومان برای یورو و 82 هزار و 540 تومان برای پوند معامله شدند. همچنین سکه طلا طرح جدید نیز با رشد قیمتی یک میلیون و 600 هزار تومانی در رقم 45 میلیون و 300 هزار تومان به فروش رسید.

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها