یکشنبه, 27 خرداد 1403 2024,June

طلا بخریم یا نقره؟ / پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه

02 اردیبهشت 1403
طلا بخریم یا نقره؟ / پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه

بخشی از نوسانات اخیر در بازار طلا در کشور متاثر از بازار جهانی طلا بوده و اونس جهانی باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. کارشناسان نظر داده بودند که تا پایان سال ۱۴۰۲ اونس طلا به ۲۰۰۰ دلار می‌رسد و در حال حاضر اونس جهانی طلا روی ۲۳۷۷ دلار است. این موضوع نشان می‌دهد که طلا جهانی گران شده و این افزایش فقط مختص کشور ما نیست.

به گزارش بانک اول  با اشاره به نوسانات قیمت طلا با تاکید بر مطلب فوق اظهار کرد: از طرف دیگر ناآرامی‌ها و حوادث اخیر در خاورمیانه هم بر این موضوع تاثیرگذار بوده است. این شرایط و رخدادها باعث می‌شود که مردم نسبت به نقدینگیشان حساس شوند و تصور کنند که ممکن است آسیب‌پذیر باشد. لذا نسبت به تبدیل نقدینگی خود به طلا اقدام می‌کنند.

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و ساعت کرج ادامه داد: از سوی دیگر مردم هم به این افزایش قیمت دامن می‌زنند، چرا که وقتی می‌شنوند طلا در حال گران شدن است، برای خرید اقدام می‌کنند. در حالی که نباید در این شرایط طلا بخرند و باید خویشتن دار بوده و کمی آرامتر برخورد کنند.

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و ساعت کرج گفت: چون عرضه و تقاضا در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، پس با افزایش تقاضا، عرضه هم کاهش می‌یابد. البته طلا نسبت به سایر اقلام آنچنان تورمی را نداشته است. از طرفی طلا بر اساس دلار قیمت‌گذاری می‌شود و این یک تورم جهانی است.

وی در ادامه گفت: این در حالی است که افرادی که سرمایه‌ای در اختیار دارند، طلای ساخته شده خریداری نمی‌کنند بلکه طلای آب شده و سکه می‌خرند که سود و اجرت ندارد و این خود باعث آسیب به تولیدکنندگان طلا می‌شود.

ابوالحسنی افزود: با افزایش قیمت طلا بخش بزرگی از جامعه که قشر متوسط هستند به خرید نقره روی می‌آورند که این موضوع باعث می‌شود رکودی در بازار طلا به وجود آید که به ضرر صنف طلا فروشان است.

وی ادامه داد: در حالی که صنف طلا فروشان با مشکلات صنفی دیگری مانند سامانه‌ها، قوانین جدید و ‌مالیات بالا هم مواجه هستند. معتقدیم کاهش تورم و بهبود شرایط کسب و کار به نظارت بیشتری نیاز دارد و امیدواریم با برقرار شدن آرامش در مسائل منطقه‌ای کاهشی را در قیمت طلا داشته باشیم./ایسنا

اخبار مرتبط
طبق ابلاغیه سازمان امور مالیاتی معافیت مالیاتی واردات طلا تا فروردین ۱۴۰۴ برقرار خواهد بود.
،‌ بازار در جریان معاملات امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است.
مدیر ارز بازرگانی و عملیات ارزی مرکز مبادله ایران به این پرسش که چه افراد یا گروه‌هایی در تالار ارز توافقی امکان مبادله ارز خواهند داشت، این‌گونه پاسخ داد: تمام صادرکنندگان مشمول بند (۲) ماده (۸) آیین نامه اجرایی تبصره (۶) بند (ح) ماده (۲) مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ که ملزم به ایفای معادل ۹۰ درصد ارزش پروانه صادراتی خود به یک یا ترکیبی از روش‌های برگشت ارز به تشخیص خودشان هستند، می‌توانند ارز ناشی از صادرات خود را در این بازار به فروش برسانند.
متقاضیان می توانند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال(۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۲۷ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها