یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403 2024,May

دانشجویان چگونه بیمه می شوند؟ + انواع طرح بیمه دانشجویی

03 اردیبهشت 1403
دانشجویان چگونه بیمه می شوند؟ + انواع طرح بیمه دانشجویی

دانشجویان در تمام مقاطع دانشگاهی می‌توانند با پرداخت حق بیمه به صورت ماهیانه تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات درمانی و بازنشستگی استفاده کنند.

 به گزارش بانک اول  براساس توافق سازمان تامین اجتماعی و وزارت علوم از چندی پیش دانشجویان می‌توانند با پرداخت حق بیمه ماهیانه تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و علاوه بر استفاده از خدمات درمانی از خدمات بازنشستگی در آینده نیز استفاده کنند. برهمین اساس دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر خود و پرداخت حق بیمه می‌توانند از این خدمات جهت بیمه کردن خودشان در زمان تحصیل استفاده کنند.

بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان، تنها در زمان اشتغال به تحصیل و از زمان انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه قابل استفاده است و سوابق بیمه‌ای ناشی از این نوع بیمه، بعد از اتمام تحصیلات و آغاز به کار فرد، با سوابق بیمه‌ای زمان اشتغال فرد، تجمیع خواهد شد.

دانشجویان در حال تحصیل برای برخورداری از خدمات تأمین اجتماعی، باید قرارداد بیمه دانشجویی منعقد و حق بیمه ماهانه را در موعد زمانی مقرر پرداخت کنند. تمام مراحل انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه، در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی  es.tamin.ir  قابل انجام است.

دانشجویان تمام مقاطع دانشگاهی و در هر ترم و دانشگاهی می‌توانند برای بیمه دانشجویان اقدام کرده و قرارداد منعقد کنند و برای استفاده فرد بیمه شد و افراد تحت تکفل وی از خدمات درمانی تأمین اجتماعی، باید به ازای هر فرد سرانه خدمات در متنی جداگانه به همراه حق بیمه ماهیانه پرداخت شود.

شرایط ثبت‌نام از دانشجویان در طرح بیمه دانشجویی

دانشجویان در بازه زمانی ۱۸ تا ۵۰ سال می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

سابقه بیمه دانشجویی، پس از فازغ‌التحصیل و اشتغال دانشجویان به بیمه اشتغال آنها وصل می‌شود.

در صورتی که متقاضی بیش از ۵۰ سال داشته باشد، باید معادل مازاد سنی، سابقه بیمه‌پردازی قبلی داشته باشد.

متقاضیان در صورت بهره‌مندی از پوشش درمانی حق سرانه درمان نداشته و کماکان می‌توانند از خدمات درمانی بیمه تأمین اجتماعی والدین خود استفاده کنند.

متقاضیان در صورت بهره‌مندی از مستمری بازماندگان نیز می‌توانند در طرح بیمه دانشجویی، ثبت‌نام کرده و از مزایای آن همزمان استفاده کنند.

انواع طرح بیمه دانشجویی

نرخ ۱۴ درصد (۱۲ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد سهم دولت) (بازنشستگی، فوت بعد از بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی و از کارافتادگی)

طرح ۱۶ درصد (۱۴ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد سهم دولت) (بازنشستگی، فوت بعد از بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی و از کارافتادگی)

نرخ ۲۰ درصد (۱۸ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد سهم دولت) (بازنشستگی، فوت بعد از بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی و از کارافتادگی)

حق بیمه پرداختی بیمه دانشجویی ۱۴۰۱ به صورت زیر است:

نرخ ۱۴ درصد (۱۲ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد سهم دولت) در شش ماه اول ۵۱۸۲۸۹۰ ریال و شش ماه دوم ۵۰۱۵۷۰۰ ریال

طرح ۱۶ درصد (۱۴ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد سهم دولت) در شش ماه اول ۶۰۴۶۷۰۵ ریال و شش ماه دوم ۵۸۵۱۶۵۰ ریال

نرخ ۲۰ درصد (۱۸ درصد سهم بیمه‌شده + ۲ درصد سهم دولت) در شش ماه اول ۷۷۷۴۳۳۵ ریال و شش ماه دوم ۷۵۲۳۵۵۰ ریال

نرخ ۱۴ درصد شامل سهم بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ ۱۶ درصد شامل سهم بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ۲۰ درصد شامل سهم بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است. همچنین دانشجویان علوم پزشکی هم می‌توانند از این خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند تا در زمان دانشجویی خود که بین ۴ تا ۱۰ سال طول می‌کشد، برایشان سابقه بیمه حساب شود.

ثبت‌نام بیمه دانشجویی

دانشجویان برای ثبت‌نام بیمه خود، باید به سایت es.tamin.ir مراجعه کنند، سپس از طریق منوی بیمه‌شدگان و بعد بیمه‌شدگان خاص، انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی را انتخاب و اطلاعات مورد نظر را کامل کنند. البته دانشجویان نیاز است که در ابتدا، در سایت برای خود حساب کاربری ایجاد کنند و تمامی فعالیت‌ها از طریق سایت انجام خواهد شد، مگر در مواردی که دانشجو باید به صورت حضوری به کارگزاری مراجعه کند.

نحوه پرداخت حق بیمه

تمامی دانشجویان، باید در هنگام ثبت‌نام، مبلغ یک ماه را واریز کنند. سپس باید حق بیمه را حداکثر تا پایان دو ماه بعد بپردازند. در صورتی که تا ساعت آخر موعد مقرر پرداخت نکنند، بیمه آن‌ها باطل خواهد شد.

اخبار مرتبط
سقف تعهدات قرارداد بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۴۰۲ ـ ۱۴۰۳ در حوزه بستری فوق تخصصی ۸۵ میلیون تومان، بیماران خاص و صعب‌العلاج ۳۵ میلیون تومان است.
در اولین مرحله باید فرد بیمه‌شده تحت درمان‌های پزشکی قرار بگیرد و مراحل درمانی را طی کند. حالا اگر بهبودی او حاصل نشد، پزشک، فرد را به کمیسیون پزشکی ارجاع می‌دهد.
بیمه تامین اجتماعی یک نظام تامین اجتماعی است که به منظور حفظ و تامین حقوق اجتماعی و اقتصادی افراد در برابر ریسک‌های مختلف به صورت تامین مالی فعالیت می‌کند. بیمه تامین اجتماعی در بسیاری از کشورها وجود داشته و در بسیاری از جوامع مورد استفاده قرار گرفته است. هدف اصلی بیمه تامین اجتماعی، ایجاد تعادل میان حقوق و تعهدات اجتماعی و اقتصادی فرد است.
سازمان تأمین اجتماعی یکی از سازمان‌هایی است که افرادی را که در حین کار دچار آسیب شده‌اند تحت پوشش خود قرار می‌دهد. لازم است گفته شود در صورتی که فردی که دارای بیمه تأمین اجتماعی است در حین کار دچار آسیب و شکستگی یا نقص عضو شود، می‌تواند از بیمه تأمین اجتماعی به صورت ماهیانه مستمری دریافت کند

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها