جمعه, 1 تیر 1403 2024,June

فرمول کشف قیمت سکه طلا در حراج مرکز مبادله + قیمت انواع سکه طلا در دوازده دوره حراج مرکز مبادله

22 اردیبهشت 1403
فرمول کشف قیمت سکه طلا در حراج مرکز مبادله + قیمت انواع سکه طلا در دوازده دوره حراج مرکز مبادله
کاهش حاشیه سود سکه حراجی به پنج درصد در عرضه آخر، زنگ خطر را برای خریداران به صدا درآورده و موجب شده حراج بعدی که دوازدهمین دور فروش سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران است به رقابتی حساس تبدیل شود
 

به گزارش بانک اول  ثبت‌نام سکه دولتی در سامانه مرکز مبادله ادامه دارد. حراج دوازدهم به زودی آغاز می‌شود و مانند دوره‌های قبلی می‌توان سکه دولتی را ارزاتر از بازار آزاد خرید.

 قیمت سکه امامی نیمه فروردین ۱۴۰۳، از مرز ۴۰ میلیون تومان گذشت و پس از آنکه موفق شد رکورد تاریخی قیمت خود را تا ۴۵ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان بهبود ببخشد، تا الان زیر ۴۰ میلیون معامله نشده است. خرید سکه تمام از حراج مرکز مبادله در این وضعیت گزینه مناسبی به نظر می‌رسد، اما در روز نخست حراج ۱۴۰۳، قیمت سکه دولتی هم پای خود را از مرز ۴۰ ملیون فراتر گذاشت. اگرچه روند در روز دوم حراج جبران شد و متقاضیان موفق شدند سکه تمام را دو میلیون ارزان‌تر از بازار تهیه کنند، اما کاهش حاشیه سود خرید سکه حراجی به پنج درصد در عرضه آخر، زنگ خطر را برای خریداران به صدا درآورده است و موجب شده حراج سوم امسال که دوازدهمین حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران خواهد بود به صحنه رقابتی حساس و نفسگیر تبدیل شود. گزارش زیر کمک می‌کند شانس خرید سکه دولتی با قیمت منصفانه افزایش پیدا کند.

ربع سکه؛ یکه‌تازی در هشت روز

حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه با عرضه سکه ربع بهار آزادی کلید خورد. در این روز از تعداد ۱۲ هزار و ۸۷۷ قطعه ربع سکه ثبت سفارش‌شده در سامانه، ۱۱۸ قطعه سکه به متقاضیان تخصیص پیدا کرد.

قیمت ربع سکه دولتی در اولین حراج مرکز مبادله ارز و طلای ایران، ۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان بود. حراج دوم باز به فروش ربع‌سکه اختصاص داشت و روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه برگزار است.

خریداران سکه در این روز ۷۲ هزار و ۵۹۶ سکه سفارش ثبت کردند، ولی چون هنوز سازوکار خرید سکه دولتی را بلد نبودند فقط ۱۰ هزار و پنج قطعه ربع سکه با قیمت قیمت ۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان به آن‌ها اختصاص پیدا کرد.

سومین حراج سکه، روز شنبه ۱۹ اسفند برگزار شد. در پایان دوئل نفسگیر از مجموع ۴۴ هزار و ۴۱۰ سکه، ۱۵ هزار و ۳۳ قطعه ربع سکه به خریداران تخصیص پیدا کرد. قیمت سکه دولتی در حراج سوم مرکز مبادله ارز و طلا، به‌طور میانگین ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود.

قیمت در چهارمین حراج نیز از مجموع ۲۹ هزار و ۴۰۶ قطعه سکه ثبت سفارش‌شده، ۱۵ هزار و ۶۹۱ قطعه ربع سکه با میانگین قیمت ۱۲ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان به متقاضیان تخصیص داده شد؛ بنابراین طی چهار جلسه حراج سکه طلا در مجموع ۴۱ هزار و ۸۴۷ ربع سکه به متقاضیان تخصیص داده شده است.

نیم سکه وارد می‌شود

سکه نیم بهار آزادی از حراج پنجم در روز دوشنبه ۲۱ اسفندماه به مرکز مبادله ارز و طلای ایران راه پیدا کرد. خرید ربع سکه هم امکان‌پذیر بود. وقتی دوئل به پایان رسید، از مجموع ۱۷ هزار و ۲۰۰ قطعه ربع سکه ثبت سفارش‌شده، هشت هزار و ۵۲ قطعه ربع سکه به متقاضیان اختصاص پیدا کرد.

قیمت ربع سکه در روز پنجم حراج مرکز مبادله ارز و طلای ایران، به‌طور میانگین ۱۲ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان بود. همچنین شاهد ثبت ۹ هزار و ۱۱۳ قطعه نیم سکه بودیم، اما در نهایت، مجوز فروش چهار هزار و ۵۸۳ سکه به متقاضیان صادر شد. قیمت نیم سکه دولتی در روز نخست عرضه مرکز مبادله، ۱۹ میلیون و ۴۰۹ هزار تومان بود.

استارت فروش سکه تمام در مرکز مبادله

سکه دولتی در قطع تمام بهار آزادی، اولین بار از ششمین روز حراج سکه، قدم به میدان رقابت گذاشت. حراجی سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه برگزار شد و از مجموع شش هزار و ۷۵۵ سفارش، سه هزار و ۳۲ مورد پذیرش قرار گرفت. قیمت تمام سکه در حراجی ششم، به طور میانگین ۳۴ میلیون و ۶۸۳ هزار تومان بود.

قیمت ربع سکه در حراج ششم به ۱۲ میلیون و ۳۳۶ هزار تومان رسید. ۱۳ هزار و ۳۰۵ سفارش برای خرید ربع سکه ثبت شد، ولی هفت هزار و ۸۳۲ پیشنهاد تکمیل شدند. از مجموع چهار هزار و ۹۵۸ قطعه سفارش نیز سه هزار و ۹۵ مورد برای خرید نیم سکه با میانگین قیمت ۱۹ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان مورد تایید قرار گرفت.

هفتمین حراج سکه دولتی در مرکز مبادله ارز و طلا چهارشنبه ۲۳ اسفند برگزار شد و در آن میانگین قیمت ربع سکه به ۱۲ میلیون و ۳۳۶ هزار تومان رسید. خریدارن شانس داشتند در این روز خرید سکه نیم بهار آزادی را با قیمت ۱۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان و خرید سکه تمام بهار آزادی را با میانگین قیمت ۳۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تومان خریداری کنند.

روز سیاه خریداران سکه دولتی تکرار می‌شود؟

بیشتر بدانید | متقاضیان خرید سکه طلا در حراج مرکز مبادله درخواست خود را با پیشنهاد رقم‌های متفاوت ثبت می‌کنند و پس از پایان مهلت قانونی ثبت سفارش، سکه طلا بر اساس اولویت بین بالاترین پیشنهاد‌ها توزیع می‌شود. متوسط قیمت سکه در پیشنهاد‌های موفق را می‌توان متر و معیار سنجش سود و منفعت شرکت‌کنندگان در حراج سکه دانست

هشتمین حراج سکه طلا، روز شنبه ۲۶ اسفندماه برگزار شد و از مجموع ۹ هزار و ۳۷۴ قطعه ربع سکه ثبت سفارش شده، هفت هزار و ۴۹۹ قطعه با میانگین قیمت ۱۲ میلیون و ۲۸۱ هزار تومان به متقاضیان تخصیص داده شد.

قیمت نیم سکه در حراج هشتم، ۱۹ میلیون و ۵۲۹ هزار تومان بود و آمار می‌گوید از مجموع چهار هزار و ۱۰۸ سفارش ثبت شده، سه هزار و ۷۷۵ مورد تایید شد. تقاضای خرید سکه تمام به شش هزار و ۵۷۷ مورد رسید و وضعیت به‌شکلی بود که پنج هزار و ۵۶ سفارش تایید شدند.

قیمت سکه تمام بهار آزادی در دور هشتم حراج مرکز مبادله به ۳۴ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان رسید.

پرونده حراج سکه طلا در سال ۱۴۰۲، روز یکشنبه ۲۷ اسفندماه بسته شد. متقاضیان در این روز برای خرید ۹ هزار و ۶۳۷ قطعه ربع سکه صف کشیدند و شش هزار و ۱۱۶ قطعه ربع سکه با میانگین قیمت ۱۲ میلیون و ۳۸۳ هزار تومان به آن‌ها اختصاص پیدا کرد.

قیمت نیم سکه در نهمین روز حراج مرکز مبادله به ۲۰ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان رسید؛ آن‌هم در شرایطی که از مجموع شش هزار و ۲۹۴ تقاضا، فقط هزار و ۱۰۹ تقاضا تایید شدند. از طرف دیگر سکه تمام بهار آزادی به‌طور میانگین با قیمت ۳۵ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان به متقاضیان عرضه شده است.

قیمت سکه طلا در حراج سال ۱۴۰۳

حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا، روز دوشنبه ۲۷ فروردین از سر گرفته شد و با اینکه ۲۹ هزار و ۳۸۶ تقاضای خرید ثبت شد، در نهایت با توجه به قیمت‌های پیشنهادی تعداد هفت هزار و ۲۱۸ تقاضا مورد تایید قرار گرفت.

ربع سکه بالاترین میزان محبوبیت را در حراج مرکز مبادله ارز به خود اختصاص داد. ۱۳ هزار و ۳۰۲ تقاضا برای خرید ربع سکه وجود داشت، اما در نهایت چهار هزار و ۶۷۵ ربع سکه به متقاضیان مشتاق تحویل داده خواهد شد. همین مسئله نشان می‌دهد خرید سکه از مرکز مبادله، آنقدر‌ها ساده نیست.

نیم سکه با پنج هزار و ۳۱۶ تقاضا در حراج شماره ۱۰ مرکز مبادله شرکت کرد و هزار و ۱۶ تقاضا تایید شد. متقاضیان برای سکه تمام بهار آزادی سنگ تمام گذاشتند؛ ۱۰ هزار و ۷۶۷ تقاضای خرید توسط سه هزار و ۵۴۴ نفر ثبت شد و در پایان هزار و ۵۲۷ عدد سکه تمام بهار آزادی معتبر بود.

قیمت ربع سکه در اولین حراجی سال ۱۴۰۳ مرکز مبادله به‌طور میانگین ۱۴ میلیون و ۱۱۶ هزار تومان بود. این عدد برای سکه نیم بهار آزادی ۲۳ میلیون و ۶۴۴ هزار تومان و برای سکه تمام به ۴۱ میلیون و ۶۸ هزار تومان می‌رسید.

حراج سکه مرکز مبادله ارز و طلا روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت، یازدهمین مرحله خود را پشت‌سر گذاشت و ۱۴ هزار و ۹۳۴ قطعه ربع سکه، ۱۰ هزار و ۳۷۸ قطعه تمام سکه و چهار هزار و ۶۲۳ قطعه نیم سکه در آن به متقاضیان تخصیص پیدا کرد.

ربع سکه با ۲۹ هزار و ۲۶۳ درخواست، محبوب‌ترین سکه در یازدهمین حراجی مرکز مبادله بود، اما وقتی زمان قانونی ثبت سفارش به پایان رسید، ۱۴ هزار و ۹۳۴ قطعه سکه به متقاضیان تخصیص پیدا کرد. ۱۹ هزار و ۵۸۲ تقاضا برای خرید سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ثبت شد و در نهایت ۱۰ هزار و ۳۷۸ درخواست به خرید منتهی شد. از مجموع هفت هزار و ۸۰۲ تقاضای خرید نیم سکه نیز چهار هزار و ۶۲۳ مورد موفقیت‌آمیز بودند.

قیمت سکه تمام بهار آزادی در مرحله ۱۱ حراج مرکز مبادله به طور متوسط ۳۹ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان بود تا خریداران سکه دولتی، سکه تمام بهار آزادی را یک میلیون و ۸۹۴ هزار تومان ارزان‌تر از کف قیمت سکه در معاملات تک‌فروشی بازار آزاد خریداری کنند.

قیمت نیم سکه دولتی روز دوشنبه به طور متوسط ۲۲ میلیون و ۳۶ هزار تومان بود. بالاترین قیمت همین سکه در بازار آزاد ۲۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان گزارش شده است، اما اگر کف قیمت آن را مبنای محاسبه قرار دهیم، باز هم خرید سکه از حراج مرکز مبادله در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت نسبت به بازار آزاد، یک میلیون و ۸۲۴ هزار تومان ارزان‌تر تمام شده است.

کف و سقف قیمت ربع سکه در معاملات تک‌فروشی بازار آزاد روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت به ترتیب ۱۵ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و ۱۵ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان گزارش شده است، اما اگر کسی در همان روز برای خرید ربع سکه به حراج مرکز مبادله ارز و طلا دل می‌بست، احتمالا می‌توانست با ۱۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به خواسته‌اش برسد.

قیمت ربع سکه در یازدهمین حراج مرکز مبادله، یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان زیر نرخ بازار آزاد چکش خورد. عددی که نشان می‌دهد چرا حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا محبوب است و چرا دلالان سعی می‌کنند با ساخت شایعات مختلف مثل عیار پایین سکه دولتی، حواس مردم را از اصل مطلب پرت کنند.

قیمت انواع سکه طلا در دوازده دوره حراج مرکز مبادله

ربع سکه

نیم سکه

سکه تمام

۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار

-

-

۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار

-

-

۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار

-

-

۱۲ میلیون و ۴۸۵ هزار

-

-

۱۲ میلیون و ۳۴۸ هزار

۱۹ میلیون و ۴۰۹ هزار

-

۱۲ میلیون و ۳۳۶ هزار

۱۹ میلیون و ۴۹۵ هزار

۳۴ میلیون و ۶۸۳ هزار

۱۲ میلیون و ۲۷۵ هزار

۱۹ میلیون و ۴۱۴ هزار

۳۴ میلیون و ۵۴۱ هزار

۱۲ میلیون و ۲۸۱ هزار

۱۹ میلیون و ۵۲۹ هزار 

۳۴ میلیون و ۵۷۵ هزار

۱۲ میلیون و ۳۸۳ هزار

۲۰ میلیون و ۴۵۵ هزار

۳۵ میلیون و ۱۶۹ هزار

۱۴ میلیون و ۱۱۶ هزار

۲۳ میلیون و ۶۴۴ هزار

۴۱ میلیون و ۶۸ هزار

۱۳ میلیون و ۹۷۰ هزار

۲۲ میلیون و ۳۶ هزار

۳۹ میلیون و ۲۶۵ هزار

اخبار مرتبط
بازار امروز شاهد روند صعودی قیمت ها نسبت به روز گذشته است.
هر قطعه سکه طرح جدید امروز (چهارشنبه، ۳۰ خرداد ماه) بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران تا لحظه درج این خبر با ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته (سه شنبه، ۲۹ خرداد) ۳۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان معامله شد.
بازار امروز شاهد روند صعودی قیمت طلا و کاهش قیمت سکه نسبت به روز گذشته است.
او در خصوص جزئیات حراج امروز هم اظهار کرد: در سی و سومین جلسه حراج شمش طلا که انروز ۲۹ خرداد ماه ۱۴۰۳ در مرکز مبادله ایران برگزار شد، ۲۴۴ کیلوگرم شمش طلای استاندارد با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها