جمعه, 1 تیر 1403 2024,June

یارانه بگیران دوباره با آزمون وسع صدک بندی می‌شوند

30 اردیبهشت 1403
یارانه بگیران دوباره با آزمون وسع صدک بندی می‌شوند

قانون بودجه امسال، دستگاه‌های متولی در حوزه یارانه‌ها را موظف کرده است که فهرست یارانه بگیران را بازنگری کنند و ضمن حذف خانوارهای غیرمشمول، خانوارهای مشمول را در فهرست بگنجانند

 

به گزارش بانک اول  بازنگری فهرست یارانه بگیران بر اساس اطلاعات مالی خانوارها، همان اتفاقی است که دی‌ماه ۱۴۰۲ انجام شد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق آزمون وسع بر پایه اطلاعات جدید و تغییر دهک بندی به صدک بندی، هم دقت سنجش وضعیت خانوارها را بالا برد و هم راهی برای حذف خانوارهای غیرمشمول از فهرست یارانه و اضافه کردن مشمولان جدید به این فهرست ایجاد کرد.

حالا، طبق الزامی که در قانون بودجه ۱۴۰۳ آمده است، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف شده است تا با همکاری وزارت تعاون نسبت به تجدیدنظر افرادی که یارانه آنها حذف شده و حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول اقدام کند؛ بر این اساس، دوباره باید آزمون وسع برگزار شده و فهرست یارانه بگیران به‌روزرسانی شود.

بر اساس تبصره ۸ بند ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳ «سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به تجدیدنظر در مورد افرادی که یارانه آنها حذف شده و همچنین نسبت به حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت به‌موجب آئین‌نامه‌ای که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری سازمان برنامه‌وبودجه کشور و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مدت یک ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب هیات وزیران می‌رسد، اقدام کند».

 

طبق قانون، باید ۳ ماه پس از ابلاغ قانون بودجه، این بازنگری بر اساس اطلاعات مالی خانوارهای یارانه بگیر انجام شود و ازآنجایی‌که هنوز قانون بودجه ۱۴۰۳ ابلاغ نشده، احتمالاً آزمون وسع جدید در اواخر تابستان برگزار خواهد شد.

آزمون وسع، بر مبنای اطلاعاتی تجمیع شده در پایگاه رفاه ایرانیان انجام خواهد شد و همه اطلاعات بانکی، مالی، مالیاتی، بیمه و ... خانوارها در آن دخیل است. البته بخش اطلاعات اقامت و مالکیت مسکن خانوارها در این بانک اطلاعاتی همچنان نقص‌هایی دارد که تکمیل آن مشروط به تجهیز جامع سامانه ملی املاک و اسکان است و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، متولیان امر مجبور هستند سهم اطلاعات ملکی و اقامتی را در آزمون وسع پایین بیاورند که این مسئله به زیان برخی خانوارها ازجمله مستأجران خواهد بود.

شواهد تغییر سیاست‌های یارانه‌ای دولت

از زمانی که پرداخت یارانه نقدی در ایران آغاز شد، مقرر بود یارانه‌ها هدفمند شود و به حذف ثروتمندان، این منابع به نیازمندان اختصاص یابد. در حقیقت تحولات اقتصادی به‌ویژه موج‌های تورمی و کاهش قدرت معیشتی خانوارها در دورهای مختلف مانع اجرای قانون و تحقق این هدف‌گذاری شد و هزینه اجتماعی آن را تا حدی بالا برد که هیچ‌گاه سیاست‌گذاران پیگیر اجرای این قانون نشدند. این در حالی بود که ارزش یارانه نقدی نیز به‌مرور زمین به‌شدت افت کرده و به رقم ناچیزی بدل شده بود و اثر قابل‌توجهی هم بر معیشت عمده یارانه بگیران نداشت.

از دوره کرونا که پرداخت بسته‌های معیشتی و حمایت معیشتی در دستور کار دولت وقت قرار گفت، تغییر سیاست یارانه‌ای هم آغاز شد؛ اما تغییر اساسی این سیاست در دولت سیزدهم و پس از حذف دلار ۴۲۰۰ تومان به واقعیت پیوست.

اولین اتفاق، افزایش یارانه عمومی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۴۰۰ هزار تومان برای سه دهک پایین و ۳۰۰ هزار تومان برای سایر دهک‌ها بود و در ادامه با مشمول کردن دهک‌های نیازمند در طرح کالابرگ، فجرانه و یسنا، عملاً بخش بزرگ‌تری از منابع یارانه به سمت اقشار مدنظر قانون هدایت شد.

اخبار مرتبط
بهادری جهرمی اظهار کرد: حوزه سلامت هم جزو حوزه های اولویت دار دولت است و روزانه در ابتدای این دولت، با ۷۰۹ متوفای کرونایی مواجه بود که در این دولت به صفر رسید. شهید رئیسی به حوزه درمان و سلامت توجه ویژه ای کرد. شورای عالی سلامت را بعد از ۱۰ سال احیا کرد. درمان کودکان زیر ۵ سال و همچنین دهک های نخست رایگان شد.
سید صولت مرتضوی که دیروز در گردهمایی کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر سخن می گفت، اظهار داشت: ظرف 2 سال گذشته تقریباً معادل کل دوره تاسیس صندوق، به تعداد بیمه‌شدگان کشاورزان و روستائیان افزوده شده و اکنون یک میلیون و ۳۶ هزار نفر بیمه شده جدید به این صندوق اضافه شده است. وی افزود: در بحث توجه به معیشت آحاد مختلف مردم خصوصاً اقشار کم درآمد ۲ طرح جداگانه هم اجرا شده که یکی پرداخت مستمری یا کمک هزینه معیشتی برای دهک‌های مختلف جامعه و طرح حمایت از مادران شیرده و دارای فرزند ش
یارانه پنج میلیونی برای هر نفر در سال، از ضرب و تقسیم ۱۱۶ میلیارد یورویی که به‌عنوان یارانه در بخش نفت و گاز تعلق می‌گیرد استنباط می‌شود. به‌شکل اغراق‌آمیزی به پربازدید‌ترین تیتر یکسری از رسانه‌ها می‌رسد و مشابه تیتر‌های دیگری از مبحث یارانه، خوراک خبری برخی از همکاران ما و سایت‌های اقتصادی کم‌نام‌ونشان را فراهم می‌کند.
رقمی معادل ۱۱۶ میلیارد یورو به عنوان یارانه پنهان در جداول پیوست بودجه ۱۴۰۳ گنجانده شده، که در صورت ازادسازی این یارانه انرژی، یارانه ریالی نقدی ۵ میلیون تومانی به هر ایرانی تعلق خواهد گرفت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها