یکشنبه, 27 خرداد 1403 2024,June

احتمالا قیمت دلار تا مدت‌ها در همین محدوده باقی خواهد ماند

30 اردیبهشت 1403
احتمالا قیمت دلار تا مدت‌ها در همین محدوده باقی خواهد ماند

یک کارشناس پولی و بانکی گفت: قیمت ارز در شرایط فعلی در بازار منطقی است و احتمالا در همین حدود باقی خواهد ماند.

به گزارش  بانک اول  به نقل از ایبنا، علی نادری شاهی، کارشناس پولی و بانکی با اشاره به این نکته که رشد قیمت ارز درفروردین امسال و اسفند سال گذشته بیشتر تحت تاثیر تنش‌های سیاسی و مسائل غیر اقتصادی بوده است، گفت: باید این تغییرات کوتاه مدت در بازار ارز را پذیرفت و عملکرد بانک مرکزی را تنها بر اساس این نوسانات کوتاه مدت مورد ارزیابی قرار نداد.

شاهی بیان داشت: بانک مرکزی توانست با مداخله کافی و به اندازه تعادل را به بازار ارز بازگرداند. باید پذیرفت که تغییرات کوتاه مدت گریز ناپذیر است. اگر به صورت بلند مدت عملکرد بانک مرکزی را مورد ارزیابی قرار دهیم، خواهیم دید که در طول بیش از یک سال گذشته در بیشتر مواقع بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار بوده و قیمت‌ها در تعادل بوده است.

این کارشناس پولی و بانکی تصریح کرد: وقتی که بازار تحت تاثیر التهابات و هیجانات سیاسی است، دخالت‌های بی مورد نهاد‌های غیر متخصص تنها باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. تجربه نشان داده که وقتی بازار ارز دچار رشد شدید و سریع قیمت‌ها می‌شود، یک عامل غیر اقتصادی و عموما سیاسی وجود دارد که کنترل آن خارج از توان بانک مرکزی است.

شاهی در پایان تاکید کرد: قیمت ارز در شرایط فعلی در بازار منطقی است و احتمالا در همین حدود باقی خواهد ماند.

اخبار مرتبط
طبق ابلاغیه سازمان امور مالیاتی معافیت مالیاتی واردات طلا تا فروردین ۱۴۰۴ برقرار خواهد بود.
،‌ بازار در جریان معاملات امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است.
مدیر ارز بازرگانی و عملیات ارزی مرکز مبادله ایران به این پرسش که چه افراد یا گروه‌هایی در تالار ارز توافقی امکان مبادله ارز خواهند داشت، این‌گونه پاسخ داد: تمام صادرکنندگان مشمول بند (۲) ماده (۸) آیین نامه اجرایی تبصره (۶) بند (ح) ماده (۲) مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ که ملزم به ایفای معادل ۹۰ درصد ارزش پروانه صادراتی خود به یک یا ترکیبی از روش‌های برگشت ارز به تشخیص خودشان هستند، می‌توانند ارز ناشی از صادرات خود را در این بازار به فروش برسانند.
متقاضیان می توانند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال(۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۲۷ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها