شنبه, 15 بهمن 1401 2023,February

آغاز فروش اوراق دلاری برای عموم مردم تا حداکثر ۴۰۰۰ دلار از فردا در شعب ارزی بانک ملی

27 آبان 1401
آغاز فروش اوراق دلاری برای عموم مردم تا حداکثر ۴۰۰۰ دلار از فردا در شعب ارزی بانک ملی

به گزارش بانک اول فروش اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی، سه ماهه و معاف از مالیات، با حق‌الوکاله‌ای تسویه نقدی (ریالی) صفر و امکان تحویل فیزیکی ارز از فردا شنبه ۲۸ آبان در شعبات ارزی بانک ملی آغاز می‌شود؛ حداکثر میزان خرید این اوراق توسط هر شخص ۴۰۰۰ دلار  و حداق 1000 دلار است.

شرایط دریافت اوراق ارزی دلاری از شعب بانک ملی:

با هدف گسترش و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی در شبکه بانکی کشور، بانک عامل (بانک ملی ایران) از فردا شنبه 28 آبان مجاز است به نیابت از بانک مرکزی نسبت به عرضه «اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی» به شرح ذیل اقدام کند:
1‌‌‌‏- ناشر اوراق، بانک مرکزی از طریق بانک عامل می‌باشد.
2‌‌‌‏- اوراق با نام، صرفاً و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی ایرانی بالاتر از 18 سال تمام و تاریخ انتشار و سررسید آن به ترتیب 25‌‌‏/8‌‌‏/1401 و 25‌‌‌‏/11‌‌‌‏/1401 خواهد بود.
3‌‌‌‏- حداقل و حداکثر میزان خرید اوراق توسط هر شخص حقیقی به ترتیب معادل ریالی 1000 دلار و 4000 دلار است. ضمناً با توجه به محدودیت عرضه اسکناس کمتر از 100 دلار، مبالغ گواهی‎های مزبور مضاربی از معادل ریالی 100 دلار قابل عرضه و بازخرید خواهد بود.
4‌‌‌‏- پرداخت وجه اوراق در زمان انتشار صرفاً به «ریال» خواهد بود.
5‌‌‌‏- بانک مرکزی به وکالت از خریداران اوراق دلاری، نسبت به تامین ارز (دلار) و نگهداری آن تا زمان سررسید اوراق اقدام میکند.
تبصره: اوراق توسط بانک عامل به نیابت از بانک مرکزی قابل بازخرید قبل از سررسید طبق بند (9) خواهد بود.
6‌‌‌‏- دارندگان اوراق ارزی در سررسید، میتوانند یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنند:
الف) پرداخت حق‌الوکاله مذکور در تبصره ذیل این بند و دریافت اسکناس ارز (دلار) از بانک عامل
ب) تسویه نقدی (ریالی) که در این صورت حق‌الوکاله‌ای دریافت نخواهد شد.
تبصره: نرخ حق‌الوکاله معادل هفت درصد (7٪) مبلغ ریالی در زمان سررسید مذکور در بند (7) خواهد بود.
7‌‌‌‏- مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان بازخرید، سررسید و انتشار اوراق، نرخ پایانی روز قبل دلار توافقی (اسکناس) است.
تبصره: نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی (اسکناس) بازار متشکل معاملات ارزی (میانگین موزون معاملات نماد دلار توافقی روز قبل) در پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir قابل مشاهده است.

8‌‌‌‏- بانک عامل (بانک ملی ) مکلف است به صورت هفتگی منابع ریالی حاصل از فروش این اوراق را پس از انجام هماهنگی لازم با اداره عملیات ارزی این بانک، به حساب‌های معرفیشده نزد اداره معاملات ریالی بانک مرکزی واریز کند.
9‌‌‌‏- در صورت درخواست دارنده اوراق مبنی بر بازخرید اوراق، بانک عامل (بانک ملی ایران ) موظف است طبق جزو (ب) بند (6) و بر اساس ترتیبات بند (7)، نسبت به تسویه حساب با دارنده اوراق در همان روز اقدام کند.
10‌‌‌‏- در صورت عدم مراجعه صاحب اوراق در سررسید، بانک عامل موظف است ریال حاصل از تسویه اوراق مزبور را بر مبنای مفاد جزو (ب) بند (6) و بند (7) محاسبه و به حساب ریالی شخص که در زمان خرید اوراق معرفی نموده، واریز کند.
11‌‌‌‏- پس از انجام تسویه‌حساب با صاحبان اوراق در روز سررسید یا پیش از آن حسب ترتیبات بندهای (6) و (7)، بانک عامل موظف است به منظور وصول وجوه پرداختی به دارندگان اوراق از این بانک، نسبت به ارسال گزارش معاملات در مقاطع هفتگی به «اداره عملیات ارزی» (روز دوشنبه هر هفته)، اقدام ‌نماید. ترتیبات اجرایی این بند، توسط اداره مذکور ابلاغ خواهد شد.
12‌‌‌‏- بانک عامل مکلف است به منظور دریافت مبالغ ریالی و ارزی پرداخت شده به دارندگان اوراق در سررسید (حسب ترتیبات بندهای (6) و (7)) اطلاعات مربوطه را‏ به اداره عملیات ارزی اعلام کند.
13‌‌‌‏- اوراق موضوع این بخشنامه به استناد ماده (29) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور معاف از مالیات خواهند بود.

14‌‌‌‏- کارمزد عاملیت بانک عامل برای فروش، بازخرید و تسویه اوراق به صورت جمعی تعیین و متعاقباً توسط اداره حسابداری کل و بودجه محاسبه و به حساب بانک عامل واریز خواهد شد.

15‌‌‌‏- اوراق از طریق سامانه سیما متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه و بازخرید میشود و انجام معاملات ثانویه اوراق امکان‌پذیر نمیباشد.

همچنین ضرورت دارد ضمن ارایه مفاد ضوابط به شرح بندهای فوق به خریداران اوراق، «تعهدنامه التزام به ضوابط اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی» نیز از ایشان به شرح ذیل اخذ می‌شود:  «اینجانب به ‌ضوابط، مقررات و شروط ناظر بر کلیه مراحل خرید و بازخرید تا تحویل‌‌‏/تسویه نهایی و همچنین ضمانت اجراهای مترتبه بر عدم رعایت الزامات مندرج در این ضوابط آگاه بوده و کلیه موارد مورد قبول میباشد

اخبار مرتبط
رزش دلار آمریکا در برابر اکثر همتایان جهانی خود افزایش یافت، پس از آن که آخرین داده‌های شغلی ظاهرا باعث شد تا معامله‌گران بر این باور باشند که فدرال رزرو باید سیاست‌های پولی بیشتری را برای خنک کردن بازار کار و کاهش تورم اعمال کند.
محمدرضا فرزین - رئیس کل بانک مرکزی - در گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر خود در این زمینه گفته بود که بازار مبادله ارز و طلا تا دو هفته دیگر راه‌اندازی خواهد شد و در سامانه‌ای که تحت عنوان ناخدا طراحی شده، اگر کسی بیماری در خارج از کشور دارد یا شرکت هواپیمایی و آژانس گردشگری به ارز نیاز دارد، در بازار مبادله ارز و طلا و البته تحت نظارت در قالب سامانه ناخدا نیازش تامین خواهد شد.
شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت و صادرات ایران با هدف ارائه خدمت به متقاضیان دریافت ارز بابت مصارف ارزی در روزهای تعطیل ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه فعالیت می کنند.
بر این اساس شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اصلاح مقررات مورد اشاره به منظور ساماندهی و توسعه بازار در حوزه ارز و طلا، مرکز مبادله ارز و طلای ایران را تاسیس کرد تا معاملات ارز (اعم از اسکناس و حواله) و طلا به تشخیص رئیس کل بانک مرکزی در بسترهای الکترونیکی مورد معامله و تسویه قرار گیرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها