یکشنبه, 13 اسفند 1402 2024,March

آغاز فروش اوراق دلاری برای عموم مردم تا حداکثر ۴۰۰۰ دلار از فردا در شعب ارزی بانک ملی

27 آبان 1401
آغاز فروش اوراق دلاری برای عموم مردم تا حداکثر ۴۰۰۰ دلار از فردا در شعب ارزی بانک ملی

به گزارش بانک اول فروش اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی، سه ماهه و معاف از مالیات، با حق‌الوکاله‌ای تسویه نقدی (ریالی) صفر و امکان تحویل فیزیکی ارز از فردا شنبه ۲۸ آبان در شعبات ارزی بانک ملی آغاز می‌شود؛ حداکثر میزان خرید این اوراق توسط هر شخص ۴۰۰۰ دلار  و حداق 1000 دلار است.

شرایط دریافت اوراق ارزی دلاری از شعب بانک ملی:

با هدف گسترش و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی در شبکه بانکی کشور، بانک عامل (بانک ملی ایران) از فردا شنبه 28 آبان مجاز است به نیابت از بانک مرکزی نسبت به عرضه «اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی» به شرح ذیل اقدام کند:
1‌‌‌‏- ناشر اوراق، بانک مرکزی از طریق بانک عامل می‌باشد.
2‌‌‌‏- اوراق با نام، صرفاً و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی ایرانی بالاتر از 18 سال تمام و تاریخ انتشار و سررسید آن به ترتیب 25‌‌‏/8‌‌‏/1401 و 25‌‌‌‏/11‌‌‌‏/1401 خواهد بود.
3‌‌‌‏- حداقل و حداکثر میزان خرید اوراق توسط هر شخص حقیقی به ترتیب معادل ریالی 1000 دلار و 4000 دلار است. ضمناً با توجه به محدودیت عرضه اسکناس کمتر از 100 دلار، مبالغ گواهی‎های مزبور مضاربی از معادل ریالی 100 دلار قابل عرضه و بازخرید خواهد بود.
4‌‌‌‏- پرداخت وجه اوراق در زمان انتشار صرفاً به «ریال» خواهد بود.
5‌‌‌‏- بانک مرکزی به وکالت از خریداران اوراق دلاری، نسبت به تامین ارز (دلار) و نگهداری آن تا زمان سررسید اوراق اقدام میکند.
تبصره: اوراق توسط بانک عامل به نیابت از بانک مرکزی قابل بازخرید قبل از سررسید طبق بند (9) خواهد بود.
6‌‌‌‏- دارندگان اوراق ارزی در سررسید، میتوانند یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنند:
الف) پرداخت حق‌الوکاله مذکور در تبصره ذیل این بند و دریافت اسکناس ارز (دلار) از بانک عامل
ب) تسویه نقدی (ریالی) که در این صورت حق‌الوکاله‌ای دریافت نخواهد شد.
تبصره: نرخ حق‌الوکاله معادل هفت درصد (7٪) مبلغ ریالی در زمان سررسید مذکور در بند (7) خواهد بود.
7‌‌‌‏- مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان بازخرید، سررسید و انتشار اوراق، نرخ پایانی روز قبل دلار توافقی (اسکناس) است.
تبصره: نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی (اسکناس) بازار متشکل معاملات ارزی (میانگین موزون معاملات نماد دلار توافقی روز قبل) در پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir قابل مشاهده است.

8‌‌‌‏- بانک عامل (بانک ملی ) مکلف است به صورت هفتگی منابع ریالی حاصل از فروش این اوراق را پس از انجام هماهنگی لازم با اداره عملیات ارزی این بانک، به حساب‌های معرفیشده نزد اداره معاملات ریالی بانک مرکزی واریز کند.
9‌‌‌‏- در صورت درخواست دارنده اوراق مبنی بر بازخرید اوراق، بانک عامل (بانک ملی ایران ) موظف است طبق جزو (ب) بند (6) و بر اساس ترتیبات بند (7)، نسبت به تسویه حساب با دارنده اوراق در همان روز اقدام کند.
10‌‌‌‏- در صورت عدم مراجعه صاحب اوراق در سررسید، بانک عامل موظف است ریال حاصل از تسویه اوراق مزبور را بر مبنای مفاد جزو (ب) بند (6) و بند (7) محاسبه و به حساب ریالی شخص که در زمان خرید اوراق معرفی نموده، واریز کند.
11‌‌‌‏- پس از انجام تسویه‌حساب با صاحبان اوراق در روز سررسید یا پیش از آن حسب ترتیبات بندهای (6) و (7)، بانک عامل موظف است به منظور وصول وجوه پرداختی به دارندگان اوراق از این بانک، نسبت به ارسال گزارش معاملات در مقاطع هفتگی به «اداره عملیات ارزی» (روز دوشنبه هر هفته)، اقدام ‌نماید. ترتیبات اجرایی این بند، توسط اداره مذکور ابلاغ خواهد شد.
12‌‌‌‏- بانک عامل مکلف است به منظور دریافت مبالغ ریالی و ارزی پرداخت شده به دارندگان اوراق در سررسید (حسب ترتیبات بندهای (6) و (7)) اطلاعات مربوطه را‏ به اداره عملیات ارزی اعلام کند.
13‌‌‌‏- اوراق موضوع این بخشنامه به استناد ماده (29) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور معاف از مالیات خواهند بود.

14‌‌‌‏- کارمزد عاملیت بانک عامل برای فروش، بازخرید و تسویه اوراق به صورت جمعی تعیین و متعاقباً توسط اداره حسابداری کل و بودجه محاسبه و به حساب بانک عامل واریز خواهد شد.

15‌‌‌‏- اوراق از طریق سامانه سیما متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه و بازخرید میشود و انجام معاملات ثانویه اوراق امکان‌پذیر نمیباشد.

همچنین ضرورت دارد ضمن ارایه مفاد ضوابط به شرح بندهای فوق به خریداران اوراق، «تعهدنامه التزام به ضوابط اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی» نیز از ایشان به شرح ذیل اخذ می‌شود:  «اینجانب به ‌ضوابط، مقررات و شروط ناظر بر کلیه مراحل خرید و بازخرید تا تحویل‌‌‏/تسویه نهایی و همچنین ضمانت اجراهای مترتبه بر عدم رعایت الزامات مندرج در این ضوابط آگاه بوده و کلیه موارد مورد قبول میباشد

اخبار مرتبط
با توجه به انجام معاملات براساس روش حراج، به متقاضیان توصیه می شود جهت ثبت قیمت در حراج روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه و سایر حراج های بعدی، به دستورالعمل های مربوطه که در سایت مرکز مبادله ایران اطلاع رسانی شده مراجعه کرده و فرآیند ثبت پیشنهاد قیمت را به دقت انجام دهند.
عرضه سکه در مرکز مبادله امروز (۱۳ اسفند) آغاز می‌شود و عموم مردم می‌توانند در این حراج که فقط ربع سکه طلا با ضرب سال ۱۳۸۶ عرضه می‌شود، شرکت کنند و زمان عرضه سکه‌های بدون تاریخ به زمان دیگری موکول شده است.
اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به استقبال گسترده عموم مردم از اولین حراج سکه در مرکز مبادله ایران و کندی روند ثبت نام و احراز هویت، به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند دومین حراج سکه در مرکز مبادله ایران چهارشنبه ۱۶ اسفند برگزار می‌شود.
با توجه به اینکه در حراج سکه طلا امروز 13 اسفند ماه، تعداد بالایی از متقاضی جهت ثبت‌نام و احراز هویت به سایت مراجعه کرده‌اند، این موضوع موجب کندی سایت و عدم ثبت‌نام برخی از کاربران شده است؛ به همین منظور بنا شد که زمان احراز هویت تا ساعت 15 تمدید شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها