ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May

بورس اوراق بهادار

ابلاغیه جدید سازمان بورس در خصوص صندوق های سرمایه گذاری
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان پذیر شد.
پیش‌بینی بورس فردا 10 خرداد ماه 1402
در جریان معاملات روز جاری شاخص بورس تهران با رشد بیش از 13 هزار واحدی به رقم 2 میلیون و 288 هزار واحدی رسید تا همچنان با اغماض رقم شاخص روی عدد 2.3 میلیون واحدی باشد.
پیش‌بینی بورس فردا 9 خرداد 1402
مادهای گروه بانکی امروز جزء تأثیرگذاران بازار بودند و نماد بانک ملت، پارسان و نماد بانک تجارت تمام تلاش خود را برای مثبت نگه‌داشتن شاخص انجام دادند و این گروه باارزش معاملاتی در حدود 458 میلیاردتومانی در رتبه سوم برترین گروه‌های صنعتی از منظر ارزش معاملاتی شدند.
رشد شاخص بورس
شاخص کل بورس امروز با ۱۸ هزار و ۳۸۱ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۲۷۵ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۸۵۹۲ واحد صعود در رقم ۷۶۳ هزار و ۱۸ واحد ایستاد.
پیش‌بینی بورس فردا 8 خرداد 1402
در جریان معاملات روز جاری شاخص بورس تهران با افت بیش از 54 هزار واحدی همراه شد و عدد شاخص به رقم 2 میلیون و 257 هزار واحدی رسید. شاخص هم وزن نیز اوضاع خوبی را نداشت و با افت 26 هزار واحدی کار را تمام کرد. نمادهای فولاد کچاد، و نماد شستا بیشترین تأثیر منفی را روی شاخص کل داشتند و نماد میدکو همچون رو ازقبل در تلاش برای مثبت نگه‌داشتن شاخص عمل می‌کرد.
روند حرکتی بازار سرمایه امروز ۷ خرداد چگونه بود؟
امروز ۲ هزار و ۱۴۱ میلیارد تومان نقدینگی افراد حقیقی از بازار سرمایه خارج شد که به نسبت خروج پول سنگینی محسوب می‌شود و در کل ۸۳ درصد بازار در بازه منفی و تنها ۱۷ درصد بازار در بازه مثبت معامله شدند.
شرایط خرید خودرو کاپرا 2 در بورس کالا اعلام شد
بورس کالا، شرایط خرید کاپرا متعلق به بهمن موتور را برای عرضه در روز چهارشنبه 10 خرداد اعلام کرد.
برنامه سازمان بورس برای تغییر دوباره دامنه نوسان چیست؟
«مجید عشقی» به آخرین جزییات تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و افزود: افزایش تدریجی دامنه نوسان به این معنا نیست که در هر فصل اقدام به تغییر آن کنیم، بلکه اکنون قرار بر این است تا تغییر دامنه نوسان با اصلاح طبقه‌بندی بازارها انجام شود.
پیش‌ بینی بورس فردا ۷ خرداد ۱۴۰۲
اگر به روند روزانه شاخص کل بورس و شاخص هم‌وزن طی معاملات روز جاری نگاهی بیاندازیم، همانطور که در تصویر پیداست، این نماگرها از ابتدا با برتری عرضه‌ها نسبت به تقاضا کار خود را آغاز کردند و این مسیر تا انتهای بازار نیز ادامه داشته است تا نشانی از بهبود معاملات در بورس امروز قابل رصد نباشد.
شرایط خرید خودرو کاپرا از بورس کالا اعلام شد
در نامه مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران درخصوص خرید خودرو کاپرا ۲ سفید بهمن موتور که قرار است ۱۰ خرداد ماه در بورس عرضه شود آمده است: مهلت ثبت سفارش ساعت ۱۶ روز سه شنبه ۹ خرداد بوده و به منظور مدیریت سفارش‌های دریافتی مشتریان کارگزاران امکان مسدودسازی سفارش‌های دریافتی را تا ساعت ۱۷ روز یکشنبه خواهند داشت.
سامانه مشاهده سهام بورسی معلمان اعلام شد
اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین قادر به مشاهده فرمول محاسبه سهم خود از ارزش مالکانه موسسه بر اساس نرخ تورم ماهانه اعلامی از سوی بانک مرکزی از ابتدای تاسیس صندوق تاکنون خواهند بود. علاوه بر فرهنگیان بازنشسته که طبق اساسنامه موسسه مشمول دریافت ارزش مالکانه پس از بازنشستگی خواهند بود، اعضای شاغل نیز همزمان به صورت وضعیت مالی و صورت وضعیت ارزش مالکانه خود دسترسی دارند.
بورس هفته را قرمزپوش آغاز کرد
شاخص کل بورس امروز با ۳۴ هزار و ۷۱۶ واحد کاهش تا رقم دو میلیون و ۳۱۱ هزار واحد سقوط کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۱۲ هزار و ۹۰ واحد کاهش در رقم ۷۸۰ هزار و ۸۱۵ واحد ایستاد.
مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام کم می شود
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه روش مذکور چالش‌های مختلفی داشت، گفت: نخست آنکه فرایند ارسال پستی هزینه‌بر است، از سوی دیگر شرکت‌ها به اطلاعات پستی سهام‌داران دسترسی ندارند و به طور کلی فرایند ارسال برگه برای سهام‌دار نیز هزینه‌بر و زمان‌بر بود. این موضوعات گاهی باعث می شد مشارکت سهامدار در افزایش سرمایه اعمال نشود.
کاهش شدت صعود بورس
شاخص کل بورس امروز با ۱۵ هزار و ۱۶۴ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۳۴۵ هزار واحد افزایش یافت. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۱۷۶۶ واحد صعود کرد و به رقم ۷۹۲ هزار و ۹۰۶ واحد رسید.
پیش بینی بورس فردا ۳ خرداد ۱۴۰۲
اگر به مسیر نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای همچون شاخص کل و شاخص هم‌وزن در بازار امروز نگاهی بیاندازیم، همانطور که پیداست این نماگرها تا اواسط بازار روز جاری در مسیری صعودی حرکت کردند اما به مرور بر فشار عرضه‌ها افزوده شد و این موضوع می‌تواند تا حدی بر شروع معاملات بورس فردا نیز اثرگذار باشد. با این حال اما شاخص هم‌وزن توانست ثبات بیشتری را تا انتهای بازار حفظ کند.
بورس صعودی ماند
شاخص کل بورس امروز با ۱۲ هزار و ۲۹۲ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۳۳۰ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۴ هزار و ۲۸۸ واحد افزایش در رقم ۷۹۱ هزار و ۱۴۲ واحد ایستاد.
پیش‌بینی بورس فردا 2 خرداد 1402 / محدوده 2.3 میلیون واحدی محدوده سکوت بازار
ارزش بازار بورس تهران در روز جاری بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ همتی رقم خورد و ارزش معاملات امروز نیز رقمی حوالی ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان را به خود گرفت.
خرید برق از تابلوی سبز بورس انرژی برای چه کسانی امکان پذیر است؟
نقوی در خصوص عرضه فیزیکی و گواهی نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: موضوع گواهی فاز بعدی کار ما خواهد بود. این موضوع در کمیته فقهی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مدل به میزان برقی که نیروگاه تجدیدپذیر در طی روز تولید دارد، به ازای هر کیلووات گواهی تعلق می گیرد و این گواهی‌ها در بورس قابل معامله خواهد بود و با این گواهی‌ها تعهدات صنایع تسویه خواهد شد
بورس خرداد را سبزپوش آغاز کرد
شاخص کل فرابورس نیز امروز رشد خوبی را تجربه کرد و با رشد ۱.۰۵ درصدی، معادل ۳۰۳ واحد تقویت شد و در کانال ۲۹ هزار و ۲۴۱ واحدی ایستاد. در این بازار بیشترین حجم معاملات به گروه بانک رسید، همچنین گروه دومی که بیشترین حجم معالات را به اختصاص داد گروه خودرو بود.
شاخص بورس ارتفاع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را پس گرفت
در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، صنایع مادیران و کشتیرانی دریای خزر شد و در مقابل شرکت‌های پالایش نفت شیراز، بانک دی و تولید برق عسلویه مپنا بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.
کدام گروه بورسی در شرایط فعلی برای سرمایه گذاران جذاب است؟
کارشناس بازار سرمایه درباره آخرین وضعیت سرمایه گذاری در بورس و بهترین گروه این روزهای بورس توضیحاتی داد.
ریزش ۳۰ تا ۹۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای مونتاژی در بازار
بررسی‌ها از بازار خودرو حاکی از کاهش شدید قیمت خودروها است، به طوری که قیمت خودروهای مونتاژی با افت شدید ۳۰ تا ۹۰ میلیون تومانی در روز جاری مواجه شده است.
مسیر بازار سهام تا پایان سال ۱۴۰۲ به کدام سمت است؟
به دنبال آینده پر ابهام این بازار و شک و تردید سرمایه‌گذاران برای ادامه سرمایه‌گذاری در بورس «مهدی عبدی»، کارشناس ارشد بازار سرمایه ضمن تحلیل نوسانات اخیر شاخص بورس به پیش‌بینی معاملات بورس در چند ماه آینده و ارائه پیشنهادات لازم به سهامداران به منظور سرمایه‌گذاری درست در بورس برای کسب بازدهی معقول از این بازار در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری پرداخت که در ادامه آن را می‌خوانید.
اُفت شاخص کل بورس در اولین روز هفته
شاخص کل هم وزن با اُفت ۴ هزار و ۱۱۲ واحدی روی پله ۷۶۰ هزار و ۹۷۴ واحدی قرار گرفت. همچنین حجم معاملات امروز سهام در بورس تهران به تعداد ۱۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد سهم به ارزش ۸ هزار و ۲۹۸ هزارمیلیارد تومان رسید. شاخص فرابورس هم با اُفت ۱۶۶ واحدی روی پله ۲۸ هزار و ۹۱۶ واحدی ایستاد.
چند نکته درباره واگذاری سهام به فرهنگیان/روند واگذاری سهام به شاغلان چگونه است؟
واگذاری سهام به فرهنگیان در قالب طرح ارزش مالکانه وارد فاز عملیاتی شده است. نحوه واگذاری این سهام مطابق مدل‌ها و فرمول‌های مالی احصاء و مجموع ارزش‌ها شامل ارزش روز دارایی، آورده دولت، سهم الشرکه فرهنگیان و سود سنواتی به یک میلیون و ۶٠٠ هزار فرهنگی اختصاص می‌یابد.
پیش‌بینی یک کارشناس از آینده بورس
یک کارشناس بورس گفت: نبود نوسان در بازار دلار در این روزها توانسته تا حد زیادی به بازار سرمایه کمک کند و آن را به جلو پیش ببرد. شاخص در بلند مدت روند مثبتی در پیش خواهد گرفت اما در کوتاه مدت نوساناتی را تجربه خواهد کرد که البته گذرا و قابل جبران است.
ادامه روند صعودی در بورس
شاخص کل فرابورس نیز امروز با صعودی ۳۹۲ واحدی وارد کانال ۲۹ هزار واحد شد و رقم ۲۹ هزار و ۸۲ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۳۷۱ هزار معامله به ارزش ۳۱۸ هزار و ۲۱۳ میلیارد ریال انجام شد. از میان ۲۵۳ نماد مثبت فرابورسی، پتروشیمی تندگویان، گروه انتخاب الکترونیک آرمان و بیمه پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.
تحلیل یک کارشناس از وضعیت بورس
یک کارشناس بازار سرمایه به بررسی وضعیت این بازار پرداخت و گفت: وضعیت بازار با سال ۱۳۹۹ متفاوت است و می‌توان گفت کلیت بازار دچار حباب نیست.
پیش‌ بینی بورس فردا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
اگر به روند روزانه شاخص کل بورس، شاخص هم‌وزن و همچنین تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش نگاهی بیاندازیم، به خوبی پیداست که از اواسط معاملات روز جاری، تقاضا توانست با قدرت بسیاری عرضه‌ها را پشت سر بگذارد و تا انتهای بازار نیز قدرت بالای خود را حفظ کند.
اولین محل فروش متری مسکن در بورس مشخص شد
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به فروش متری مسکن در بورس گفت: اولین پروژه‌ای که داریم در نواب-هلال‌احمر قرار دارد.
دو مصوبه مهم سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه
هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دو مصوبه مهم برای حمایت از بازار سرمایه را تصویب کرد.
 پیش‌بینی بورس فردا 24 اردیبهشت‌ 1402
ارزش معاملات بورس تهران روی رقم ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان قرار گرفت و گروه خودرویی باارزش معاملاتی حدود هزار و پانصد و هفتاد میلیاردتومانی رتبه برتر گروه‌های صنعتی را به خود اختصاص داد.
 بازار سرمایه امسال به کدام سو می رود؟
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به سیاست‌های دولت مبنی بر کنترل تورم و احتمال اعمال فشار بیشتر بر قیمت‌ها و کنترل نرخ‌های فروش شرکت‌های بزرگ به‌نظر می‌رسد که دولت نمی‌خواهد بورس به‌صورت بی‌محابا رشد کند.
پیش بینی بورس شنبه 23 اردیبهشت 1402
بر اساس آنچه گفته شد، معامله‌گران در هفته آینده باید این گزینه را در نظر داشته باشند که اگرچه بازار همچنان در فاز احتیاط به سر می‌برد و سمت عرضه نسبتا قوی عمل خواهد کرد اما با این حال، بسیاری از سهم‌ها طی هفته گذشته به خوبی تعدیل و برای ورود جذاب شده‌اند. به این ترتیب پس از اصلاح سنگین این هفته می‌توان از روز شنبه به دنبال شناسایی سهم‌هایی بود که هم در مجمع امسال سود خوبی تقسیم خواهند کرد و هم طی روزهای معاملاتی آینده، با رشد مناسب روبرو خواهند شد و از هیجان به دور هستند.
آغاز مستمر عرضه اولیه در بورس از هفته آینده
رئیس سازمان بورس در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره تغییر ساعات معاملات یا شبانه روز شدن بورس گفت: ۲۴ساعته شدن بورس منطقی نیست. برخی از صندوق‌ها هستند که به صورت شبانه روز خرید و فروش می‌شوند. وی اظهار داشت: پیشنهاد‌هایی درباره توکنایز کردن دارایی مالی داریم که به‌نوعی دیجیتال کردن سهام در بخش کالایی است. در این خصوص هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.
 خبر مهم رئیس سازمان بورس درباره سهام عدالت
در سازمان بورس، در حال جمع بندی این پرونده هستیم تا بتوانیم به فرمولی برسیم که منافع کل دارندگان سهام عدالت را تامین کند و سعی می‌کنیم که امسال مجامع شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها برگزار شود.
پیش بینی بورس فردا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
مانطور که از روند روزانه شاخص کل بورس، شاخص هم‌وزن و تعداد صف‌های خرید و فروش پیداست، پس از افت ابتدایی معاملات، تقاضا با سرعت خوبی توانست برخی از نمادها را به محدوده مثبت و حتی صف خرید برساند. با این حال اما این روند در شاخص کل قدرت بیشتری داشت که عمده دلیل آن نیز نیاز به بازگشت نمادهای بزرگ برای کسب اعتماد سهامداران است.
ریزش سقوط بورس متوقف شد
۱۲۸ نماد فرابورسی مثبت و ۲۰۴ نماد منفی بودند که از میان آنها پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پتروشیمی مارون و بیمه پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.
بازار بورس باید بسته شود؟
شاخص کل بورس درحالی نسبت به روز گذشته نزولی پنج درصدی را تجربه کرده است که برخی این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا سازمان بورس موظف است نسبت به بسته شدن بازار اقدام کند یا خیر
سهام بورسی فرهنگیان بازنشسته چطور واگذار می شود
عضو هیأت امنای مؤسسه مهم‌ترین دستاورد این طرح را جلب اعتماد فرهنگیان عضو صندوق عنوان کرد و گفت: از دستاوردهای طرح ارزش مالکانه این است که فرهنگیان بالاخره پس از سال‌ها حس مالکیت‌شان بر دارایی‌های صندوق عملیاتی شده و اطمینان یافته‌اند که سرمایه‌ها و دارایی‌های صندوق متعلق به آنهاست.
ریزش ۹۵ هزار واحدی شاخص کل بورس
گفتنی است سه نماد فولاد، فملی و فارس بیشترین تاثیر در شاخص کل بورس و سه نماد مارون، کگهر و آریا بیشترین تاثیر را در شاخص فرابورس داشته اند.
۱۰۰ دستگاه خوردو سه شنبه در بورس فروخته می شود + شرایط خرید
مهلت ثبت سفارش ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت بوده و به منظور مدیریت سفارش‌های دریافتی مشتریان کارگزاران امکان مسدودسازی سفارش‌های دریافتی را تا ساعت ۱۷ روز دوشنبه خواهند داشت. میزان پیش دریافت خرید محصول به میزان ۵۰ درصد می‌باشد.
صعود بورس دراولین روز هفته
طی معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به گروه‌های خودرویی و بانکی صورت گرفت.
جزئیات روند واگذاری تدریجی سهام به فرهنگیان اعلام شد
معاون برنامه‌ریزی و توسعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در تخصیص سهام شرکت‌های تابعه موسسه و در فرمول محاسبه سهام، عواملی مانند میزان سنوات فرد و میران سهم‌الشرکه یک تا ۵ درصدی وی و سایر مولفه‌ها دخیل هستند.
مراحل خرید صندوق‌های قابل معامله برای متولدین ۱۴۰۱
به ازای هر متولد سال ۱۴۰۱، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در نظر گرفته شده است
بورس عقب نشست
شاخص کل بورس امروز با ۳۶۵۱ واحد نزول تا رقم دو میلیون و ۵۱۴ هزار واحد کاهش یافت. این درحالی است که شاخص کل با معیار هم‌وزن توانست ۱۰ هزار و ۴۹۱ واحد صعود کند و تا رقم ۸۵۵ هزار و ۸۸۷ واحد افزایش یابد.
پیش بینی بورس فردا ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
روند متغیرهای اصلی بورس تهران طی دو ماه گذشته به خوبی نشان داده است که مدتی است تمرکز سرمایه‌گذاران از بازارهایی همچون ارز و طلا، به سمت بازار سهام چرخیده و شاهد ورود پول قابل توجهی از سمت کدهای حقیقی هستیم. این موضوع در کنار ارزش معاملات خرد مناسب موجب می‌شود تا قدرت نقدینگی موجود در بازار اجازه سرخ شدن رنگ نماگرهای بورس تهران را ندهد و به صورت روزانه افزایش‌های مداومی را شاهد باشیم.
اولین خودروهای بورسی ۱۴۰۲ به چه قیمتی فروخته شد؟
در این عرضه، ۴۷۵ کامیون کِشنده و کامیونت فروخته شد. در معاملات امروز، هر دستگاه کامیونت فورس ۶ تنِ بدون خواب با همان قیمت پایه یعنی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروخته شد. کامیونت فورس ۶ تنِ خوابدار هم با قیمت یک میلیارد و ۴۳۸ میلیون تومان به فروش رفت.